تورهای اتریش / Austria

وین ملقب به شهر موسیقی جهان

پیاده روی در بزرگتربن شهر کشور اتریش که ملقب به شهر موسیقی است نیز مثل قدم زدن در زمان و گردش در یک کلاس درس است . ردپای موتزارت ، بتهوون ، شوبرت ، هایدن و والتز در گوشه و کنار این شهر می توان یافت . شهر وین بزرگترین شهر اتریش و همچنین پایتخت این کشور می باشد . وین نهمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا است . پیش از آغاز قرن بیستم میلادی ، وین بزرگترین شهر آلمانی زبان اروپا بود . پیش از شروع جنگ جهانی اول این شهر دو میلیون جمعیت نیز داشت .

تاریخ شهر وین

شهر وین در قرن پنجم میلادی بنا و به تدریج به پایتخت کشور اتریش مبدل گشت . نام وین از قدیم هم معنی موسیقی ، مجالس بزم و رقص والس بوده ، اما در دوران قبل از جنگ جهانی اول روی دیگری هم داشت که بسیار ناخوشایند بود . شمار زیادی از اهالی شهر در بیغوله ها زندگی می کردند و در سال 1913 حدود 1500 نفر از سکنه وین خودکشی کردند . پس از جنگ جهانی دوم قوای متفقین آن را به چهار قسمت تحت کنترل شوروی ، آمریکا ، انگلیس و فرانسه تقسیم کردند . بعد از آن که اتریش قبول کرد برای همیشه بی طرف بماند و به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نپیوندد ، نیروهای شوروی در سال 1955 از این شهر خارج شدند .

شهر وین از لحاظ سیاست

شهر وین سومین شهر جهان است که دفتر سازمان ملل متحد در آن واقع شده و دفاتر بین المللی برخی از سازمان های جهانی مانند اوپک ، osze و سازمان انرژی اتمی در این شهر استقرار یافته است . بافت مرکزی شهر وین بنا به درخواست دولت این کشور در سال 2001 میلادی از جانب سازمان یونسکو به عنوان میراث فرهنگی جهانی به ثبت رسیده است . توافق هسته ای ایران و گروه پنج به علاوه یک ، با اسم برنامه جامع اقدام مشترک در 14 ژوئیه 2015 در شهر وین منعقد گردید .

شهر وین از لحاظ جغرافیایی

شهر وین در شمال شرقی کشور اتریش و در نزدیکی رود دانوب قرار دارد . این شهر 415 کیلومتر مربع مساحت دارد و هم اکنون جمعیت آن به 1700000 نفر می رسد که از این جمعیت ، در حدود 70000 نفر ایرانی می باشند .

موسیقی در شهر وین

این شهر مهد موسیقی دنیاست و در تمام جهان شهر و زادگاه بسیاری از آهنگسازان و بزرگان موسیقی شناخته می شود . دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین که یک دانشگاه دولتی است ، بزرگترین و معتبرترین دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین است . همچنین مدرسه ها، هنرستان ها و کنسرواتوارهای خصوصی موسیقی فراوان دیگری نیز به آموزش علاقه مندان و هنرجویان موسیقی در وین می پردازند .

در وین 35 خانه وجود دارد که بتهوون چندی در آن ها زندگی کرده است . معروف ترین ارکستر دنیا ، ارکستر فلارمونیک وین است که چندین نسل در آن می نوازند و به طوری که گاه پدر ، پسر و نوه در یک شب با این ارکستر اجرا دارند و علاقه به موسیقی به صورت سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود . با این ارکستر ها چند موسیقیدان و نوازنده ایرانی نیز همکاری دارند .

اطلاعات گردشگری و تفریحی شهر وین

پایتخت کشور اتریش یکی از پر بازدیدترین شهر های اروپا به حساب می آید . جذابیت معماری ، تاریخ غنی و موقعیت فوق العاده شهر در کرانه رود دانوب ، باعث شده که مورد توجه گردشگران قرار بگیرد . این شهر در زمان‌های دور، دروازه‌ای بین شرق و غرب اروپا بوده و هنوز هم یکی از مهم‌ترین مراکز اقتصادی و فرهنگی اروپا است. سرگرمی‌ها و رویدادهای فرهنگی، در کنار جاذبه‌های گردشگری دیدنی، از وین، یک مقصد گردشگری کامل ساخته است. علاوه بر معماری تاریخی و جاذبه‌های قدیمی و جذاب شهر، زندگی شهری به بهترین شکل ممکن در وین دیده می‌شود.
برای مدت بیش از ۶ قرن، یعنی از سال ۱۲۷۵ میلادی ، کاخ سلطنتی محل استقرار دودمان هابسبورگ (Habsburgs)، و اقامتگاه رسمی پادشاهان اتریش است. هافبرگ یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری و آثار تاریخی در میان کاخ‌های وین است. در حال حاضر، این کاخ محل استقرار رسمی رئیس جمهور اتریش است. این مجموعه‌ی بزرگ تاریخی از ساختمان‌های متعددی تشکیل شده که هر کدام بازتابی از دوران مختلف تاریخی و سبک‌های متعدد معماری است؛ از معماری گوتیک و رنسانس تا باروک و روکوکو. در این مجموعه ۱۸ گروه از ساختمان‌ها به اضافه‌ی ۱۹ حیاط و ۲۶۰۰ اتاق وجود دارد. جاذبه‌ی اصلی این مجموعه، آپارتمان سلطنتی، موزه‌ی سیسی، مجموعه‌ی نقره، شاپل پادشاهی، موزه‌ی تاریخ طبیعی، کتابخانه‌ی ملی اتریش و خزانه‌داری هافبرگ است.

کلیسای جامع سنت استفان

مهم‌ترین بنای باشکوه به سبک گوتیک در وین، کلیسای سنت استفان است. کلیسای رومانسک اصلی متعلق به قرن دوازدهم بوده و بعدها در قرن سیزدهم با یک کلیسای دیگر جایگزین شده است. دروازه‌‌ی بزرگ و برج‌های بنا، باقی‌مانده‌ی این کلیسا است. در قرن چهاردهم، بازسازی دیگری در کلیسا صورت گرفته و به مرور زمان، بخش‌های دیگری به آن اضافه شده است. یکی از این بخش‌ها، برج جنوبی است که ۱۳۷ متر ارتفاع دارد و قدمت آن به قرن پانزدهم برمی‌گردد.

 
 
مهم‌ترین بنای باشکوه به سبک گوتیک در وین، کلیسای سنت استفان است. کلیسای رومانسک اصلی متعلق به قرن دوازدهم بوده و بعدها در قرن سیزدهم با یک کلیسای دیگر جایگزین شده است. دروازه‌‌ی بزرگ و برج‌های بنا، باقی‌مانده‌ی این کلیسا است. در قرن چهاردهم، بازسازی دیگری در کلیسا صورت گرفته و به مرور زمان، بخش‌های دیگری به آن اضافه شده است. یکی از این بخش‌ها، برج جنوبی است که ۱۳۷ متر ارتفاع دارد و قدمت آن به قرن پانزدهم برمی‌گردد.
 
 
بازسازی و مرمت این بناها در قرن‌های هفدهم تا نوزدهم به مرور زمان ادامه یافت تا اینکه بعد از جنگ جهانی دوم، همه‌ی بنا کاملا بازسازی شد. از دیدنی‌های این کلیسا، بالا رفتن از ۳۴۳ پله و رسیدن به اتاق سکوی بازدید است که چشم‌اندازهای زیبایی دارد. برج شمالی دارای یک ناقوس بزرگ است  گردشگران با آسانسور خود را به بالای برج می‌رسانند تا از سکوی بازدید، بهترین چشم‌انداز از شهر را تماشا کنند. از دیگر ویژگی‌های این مجموعه‌ی تاریخی دخمه‌ی قرن چهاردهمی و گنجینه‌ی کلیسا است که مهم‌ترین آثار هنری موجود در کلیسا در قرون مختلف تاریخی در آن نگهداری می‌شود.

 باغ‌ها و کاخ شون‌برون (Schönbrunn)

کاخ باشکوه قرن هجدهمی شون‌برون نه تنها به خاطر زیبایی معماری بلکه به خاطر فضای داخلی دوست داشتنی و زیبایی که دارد، ارزش دیدن دارد. این کاخ باروک، بیش از ۱۴۴۱ اتاق و آپارتمان دارد و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری وین است.
 

تورهای بازدید از این مجموعه‌ی باشکوه تاریخی شامل بازدید از اقامتگاه‌های سلطنتی، وسایل شخصی مثل تختخواب پادشاه فرانتس یوزف واتاق ملکه ماریا ترزا که به زیبایی تزین شده است به همراه اتاق صبحانه‌ی او که با آثار هنری پرگل و زیبا ساخته شده به دست دخترانش، تزیین شده است. باغ‌ها و پارک شون‌برون از دیگر جاذبه‌های این مجموعه است. مجموعه‌ای که به خاطر اهمیت تاریخی، فرهنگی و هنری‌اش در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. اگر همراه با بچه‌ها به این مجموعه سر می‌زنید از موزه‌ی کودکان دیدن کنید. در این موزه، بچه‌ها می‌توانند مثل شاهزاده‌ها و شاهدخت‌ها لباس بپوشند و عکس بگیرند.

خانه‌ی اپرای وین

یکی از بزرگترین و باشکوه‌ترین تئاترهای جهان، خانه‌ی اپرای وین است که در طول تاریخ میزبان تعداد زیادی از بهترین خوانندگان و آهنگ‌سازان و هنرمندان دنیا بوده است. در طول سال حداقل ۳۰۰ اجرای اپرا و باله در این مجموعه اجرا می‌شود.بنای باشکوه فعلی در سال ۱۸۶۹ ساخته شده و به خاطر سبک رنسانس فرانسوی مشهور است.
 

 از جاذبه‌های داخل این مجموعه می‌توان به پلکان بزرگی اشاره کرد که به طبقه‌ی اول منتهی می‌شود. آثار هنری و منسوجات ارزشمند که فضای داخل این مجموعه را مزین کرده، از دیگر دیدنی‌های این مجموعه‌ی باشکوه است. در این خانه‌ی اپرا، ظرفیت حضار ۲۲۱۱ نفر و ۱۱۰ موزیسین است. تورهای انگلیسی‌زبان برای بازدید از این مجموعه وجود دارد.

باغ وحش وین

قدمت باغ وحش وین به دوران پادشاه فرانسیس یکم و نمایشگاه اختصاصی وی برمی‌گردد که در سال ۱۷۵۲ پایه‌گذاری شد و قدیمی‌ترین باغ ‌وحش در دنیا است. بسیاری از بخش‌های اصلی بنا که ساختمانی به سبک باروک بوده، هنوز سالم است و این باغ وحش یکی از جذاب‌ترین باغ‌وحش‌های تمام اروپا است. به خصوص اگر برای گشت و گذار در بخش‌های مختلف آن وقت بگذارید و حتما به عمارت سلطنتی قرن هجدهمی آن سر بزنید که اکنون میزبان یک کافه‌ی عالی است. از جذابیت‌های این موزه، وجود بیش از ۷۵۰ گونه‌ی مختلف از جمله پانداهای بزرگ است. بخش‌های مختلفی در موزه وجود دارد مثلا خانه‌ی جنگل بارانی و آکواریوم که محیطی تعاملی برای آشنایی بیشتر با جانداران دنیای اطراف ما است.

صرف غذا در شهر وین

آشپزی وین، تنها آشپزی در سراسر دنیا است که نام یک شهر را یدک می‌کشد. سرآشپزان وین، برای تهیه‌ی لذیترین غذاها، از آشپزی کشورهای مختلف الهام می‌گیرند. به طور کلی در اتریش به خاطر تنوع فرهنگی که ناشی از وسعت جغرافیایی است، گروه‌های قومی زیادی در آشپزی این کشور تاثیرگذار بوده‌اند. بسیاری از غذاهای اتریشی، به خوبی منعکس‌کننده‌ی این تنوع ملیت در اتریش هستند. به عنوان مثال، فرهنگ نوشیدن قهوه که یکی از بخش‌های جدایی ناپذیر سنت‌های وین است، از ترکیه وارد این منطقه شده است. سربازان ترک هنگام حمله به اروپا، دانه‌های قهوه را برای اولین بار همراه خود به وین آورده‌اند. به همین ترتیب، ریشه‌ی بسیاری از غذاهای اتریشی به کشورهای اطراف مثل ایتالیا و آلمان برمی‌گردد. در ادامه با چند غذای محبوب اتریشی آشنا می‌شویم که در رستوران‌های وین می‌توانید آنها را نوش جان کنید.

شنیتسل وینی - Wiener Schnitzel

شینسل نام یکی از غذاهای سنتی شهر وین است که حتما باید امتحان کنید. این غذا معمولا از گوشت کوبیده شده، آرد، تخم مرغ و آرد سوخاری تهیه و در روغن سرخ می‌شود. در تهیه شنیتسل در کشورهای مختلف از گوشت‌هایی همچون گوسفند، گوزن، مرغ، گوساله، گاو و بوقلمون استفاده می‌شود. این غذا شباهت بسیار نزدیکی با غذای فرانسوی اسکالوب دارد. در مورد منشا این غذا اختلاف‌های زیادی وجود دارد. عده‌ای معتقدند که این غذا متعلق به شهر میلان است در حالی که بقیه اعتقاد دارند این غذا از قرن هجدهم و در بین طبقه‌ی سرمایه‌دار وین، رواج پیدا کرده است. این غذا از هر جایی که آمده باشد امروزه یکی از محبوب‌ترین غذاهای آشپزی اتریش است. معمولا آن را همراه با مخلفات متعدد به خصوص برش لیمو، سرو می‌کنند.

اشترودل سیب

وین به علاقه‌ی زائدالوصف اهالی‌اش به کافه‌ها، شهرت دارد. در واقع، سر زدن به کافه‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های فرهنگ محلی است. کافه‌های وین بهترین جا برای امتحان کردن طعم اشترودل سیب همراه با چای یا قهوه است. این شیرینی لذیذ یکی از غذاهای ملی اتریش است و علاوه بر وین و اتریش در بسیاری از کشورهای اروپایی که زمانی متعلق به امپراتوری اتریش-مجارستان بوده‌اند، رواج دارد. برای تهیه‌ی این دسر لذیذ، خمیر مخصوص را با سیب، کشمش، پودر شکر و دارچین پر می‌کنند. پس از آماده شدن، این دسر را با بستنی وانیلی یا خامه‌ی فرم گرفته سرو می‌کنند.

پنکیک - Kaiserschmarrn

اهالی وین از طرفداران پروپاقرص انواع دسر هستند. یکی دیگر از دسرهای لذیذی که در سفر به این شهر حتما باید امتحان کنید پنکیک قیصر یا پنکیک پادشاه است. دلیل این نام‌گذاری این است که این پنکیک یکی از دسرهای محبوب پادشاه فرانتس یوزف یکم بوده است. هنگام تهیه‌ی این پنکیک مواد دیگری چون تکه‌های سیب، کشمش و انواع مغزها اضافه می‌شود. بعد از آماده شدن، آن را به قطعات کوچک تقسیم می‌کنند. پس از تقسیم کردن، روی آن پودر شکر می ریزند و با میوه یا مربا سرو می‌کنند. دسر بسیار لذیذی که تا آن را امتحان نکنید، متوجه طعم خارق‌العاده‌اش نمی‌شوید.این سوسیس به تنهایی بسیار لذیذ  است اما آن را معمولا با سس خردل و نوشیدنی سرو می‌کنند. غذاهای مختلفی با این سویس‌ها تهیه می‌شود از جمله غذایی که برای تهیه‌ی آن، سوسیس را با پنیر پر می‌کنند.

تافل اشپیتز- Tafelspitz

یکی دیگر از غذاهای خاص اتریشی که غذای ملی این کشور است، تافل اشپیتز نام دارد. غذایی که با پختن گوشت گوساله همراه با ادویه و سبزیجات، آماده می‌شود. این غذا، یکی از محبوب‌ترین غذاهای پادشاه یوزف یکم بوده است. هیچ غذایی را بدون یک تکه گوشت گوساله پخته شده نمی‌خورد. روش سنتی سرو این غذا این است که آن را همراه با آب گوشت و عصاره‌ی سبزیجاتش سرو می‌کنند و قبل از خوردن گوشت، ابتدا آب و عصاره‌ی آن را میل می‌کنند.

سوسیس وینی - Wiener Würstel

یکی از غذاهای خیابانی رایج و محبوب در وین، همین سوسیس است. در سراسر شهر در غرفه‌های متعدد غذای خیابانی می‌توانید سوسیس لذیذ را نوش جان کنید. این یکی از محبوب‌ترین غذاهای خیابانی هم برای اهالی شهر و هم برای گردشگران است. فرقی نمیکند که آفتابی باشد یا بارانی، هر موقع از سال، مردم در خیابان‌ها به دنبال غرفه‌های فروش سوسیس می‌گردند و از خوردن آن لذت می برند.

گولاش یا گویاش -  Goulash

سادگی و طعم لذیذ این غذا، از دلایل جذابیت آن است. این غذا را بسته به مدل سرو کردن، می توان سوپ یا خوراک نامید  که مواد اصلی تشکیل‌دهنده‌ی آن عبارت است از گوشت (غالبا گوشت گوساله)، پاپریکا و سایر ادویه‌جات. برای طعم و رنگ دادن به غذا از مقداری سس گوجه‌فرنگی استفاده می‌کنند. گاهی برای کامل شدن غذا، به آن انواع دامپلینگ یا نودل اضافه می‌کنند. این خوراک یکی از غذاهای ملی مجارستان و یکی از نمادهای این کشور است و در اتریش هم بسیار رواج دارد.

تورته زاخا - Sachertorte

بدون شک یکی از لذیذترین دسرهای وین، تورته زاخا است. نوعی کیک شکلاتی که در میان آن لایه‌ای نازک از مربای زردآلو قرار می دهند و معمولا آن را با خامه‌ی فرم گرفته، تزیین و سرو می‌کنند. این دسر را فردی به نام Franz Sacher در سال ۱۸۳۲ برای کلمنز ونتسل فن مترنیخ سیاستمدار اتریشی ابداع کرده است. از آن زمان به بعد این دسر رواج پیدا کرده اما می‌گویند که مدل اصلی آن فقط در هتل Sacher سرو می‌شود. البته در همه‌ی کافه‌های وین می توانید این دسر لذیذ را امتحان کنید. اهالی وین می‌گویند که دستور اصلی این دسر با دقت فراوان حفظ شده و از آن مراقبت ویژه‌ای به عمل می‌آید. ذکر این نکته که روز پنجم دسامبر، روز ملی تورته زاخا است، نشان می‌دهد که این کیک چقدر در اتریش، مهم و محبوب است.