تور رم / Rome

شهر رم را بهتر بشناسیم

شهر رم را بدون تردید می توان ابتدایی ترین مقصد توریست ها در قاره اروپا دانست ، شهر مجسمه ها و کلیسا ها، شهر امپراطوری روم باستان ، شهر نقاشی و داوینچی ، شهر رم به شهر موزه بدون سقف معروف است . رم را در دنیا با تاریخ چند هزار ساله اش می شناسند . در کل جهان به این شهر لقب شهر ابدی را به علت بناهای کهن و حضور دائمی توریست ها داده اند . رم سومین شهر پر بازدید اروپا ، بعد از لندن و پاریس است و سالانه 7 الی 10 میلیون نفر از آن دیدن می کنند . کولوسیوم و موزه های واتیکان نیز به ترتیب با چهار میلیون و 4.2 میلیون بازدید کننده در سال در رده های 39 و 37 پر بازدید ترین مکان های دنیا قرار دارند . هر فرد که قصد سفر به کشور ایتالیا را دارد باید بداند که شهر رم تنها پایتخت ایتالیا نیست بلکه یک شهر هنری با بناها و معماری بسیار زیبا محسوب می شود که هر بازدید کننده ، دیدن از این شهر را می بایست جزو برنامه های خود قرار بدهد . قدمت این شهر به بیش از هزار سال تعلق دارد ، میراث فرهنگی این شهر به تاریخ هزار ساله می رسد که متوجه جهانگردان بسیاری قرار دارد .

مناطق خرید شهر رم 

شهر رم دارای مغازه ها و مراکز متنوعی از لباس و جواهرات گرفته تا لوازم هنری و عتیقه جات است . برای خرید در محله های اصلی شهر رم می توان به خیابان های دل کورسو و کندوتی و کوچه پس کوچه های اطراف این دو خیابان رفت . در خیابان دل کورسو بسیاری از طراحان مشهور لباس مانند گوچی ، آرمانی ، دیور ، والنتینو ، هرمس و... مغازه دارند . اما اگر اجناس ارزان تر می خواهید می توانید باید به خیابان کندوتی ، کولا دی رینزو یا دور و بر پانتئون سر بزنید . پیشنهاد می شود حتما به نمایندگی های کارتیه ، بولگاری ، تیفانی و مون بلان نیز نگاهی بیندازید ، البته خالی از ذکر نماند که خرید کردن از این مغازه ها زیاد به صرفه نیست . شهر رم کفش و کیف های چرم بسیار مرغوب و خوبی دارد، خرید لباس کودک در شهر رم گران تمام می شود . در ارتباط با تخفیف گذاشتن فروشگاه ها در فصل تابستان باید از 15 ژوئیه یعنی هفته آخر تیر ماه آغاز می شوند . در ضمن نزدیک سال نو نیز تخفیف هایی صورت می گیرد . در قسمت مغازه های محله های توریستی اجناس با قیمت مناسب تری می توانید خرید انجام بدهید . 

مراکز گردشگری شهر رم 

از مناطق گردشگری شهر رم می توان به کولوسیوم یا میدان گلادیاتور، فواره تروی ، زیارتگاه ، کلیسای سنت پیتر ، فروم رومانوم، میدان ناوونا ، میدان اسپانیا ، تپه بالا تینه ، بنای یاد بود ، ویکتور امانوئل ، حمام های کاراکالا ، ویلا بورگزه ، کاپیتولینه هیل ، شهر واتیکان ، موزه واتیکان ، طاق کنستانتین ، فروم ترایان ، راه قدیمی آپیا اشاره کرد . 

وسایل حمل و نقل در شهر رم 

یک از شرکت های مهم وسیله نقلیه عمومی در شهر رم ، شرکت ای تی ای سی است . ساعت کاری اتوبوس در شهر رم از ساعت 6 صبح شروع به فعالیت کرده و تا ساعت 12 شب نیز ادامه دارد. البته خالی از ذکر نماند که چند دستگاه اتوبوس نیز به صورت شبانه روزی به فعالیت خود ادامه می دهند . برای خرید کردن بلیت اتوبوس در شهر رم باید به مکان های فروش توتون و تنباکو و دکه های روزنامه فروشی رفته و حتما بلیت اتوبوس را نیز تهیه کنید زیرا اگر بدون بلیت سوار اتوبوس بشوید دچار جریمه سنگینی خواهید شد ، حال اگر جزء گردشگران که حتی یک کلمه هم ایتالیایی بلد نیستند، باشید هیچ فرقی نمی کند . خیابان های مکان های تاریخی شهر رم به طور معمول ترافیک های سنگینی را متحمل می شود و بهترین روش پرک کردن اتومبیل شخصی خود در پارکینگ هتل خودتان است . رانندگی کردن در شهر رم واقعا اعصاب قوی میخواهد و پیدا کردن یک جای پارک معظلی بسیار است. برای پیاده روی و گردش در شهر رم بهترین روش پوشیدن یک جفت کتانی است .

شهر رم از لحاظ اقتصادی 

شهر رم را اگر بخواهیم از لحاظ اقتصادی بسنجیم ، به علت رفت و آمد توریست های متفاوت شهری فعال به حساب می آید . به صورتی که 8 درصد تولید ناخالص ملی کشور ایتالیا را بر دوش دارد . از دیگر فعالیت های شهر رم توریسم است . صنعت توریسم باعث رونق صنایع بسیاری در این شهر می شود . از دیگر صنعت های مختلف شهر رم می توان به تولید انواع البسه ، پارچه بافی، صنایع چاپ ، صنایع غذایی ، داروسازی ، ماشین سازی و صنایع فلزی اشاره کرد ، به علاوه شهر رم مرکز صنعت فیلم سازی در کشور ایتالیا محسوب می شود . در آخر شهر رم را می توان در بانکداری نیز شهره دانست. 

تاریخچه شهر رم 

تاریخ شهر رم را به طور معمول از 22 آوریل قبل از میلاد مسیح ، تاریخ سنتی بنیانگذاری شهر رم تا 4 سپتامبر 476، یعنی تاریخ برکناری رومولوس آگوستولوس، آخرین امپراطور رم غربی در نظر می گیرند . اگر میخواهید مطالعه دقیقی در زمینه تاریخ شهر رم داشته باشید پیشنهاد می شود تاریخ تمدن ویل دورانت را مطالعه دقیقی داشته باشید . تاریخ رم سه دوره آغازین و جمهوری ، امپراطوری ، افول و سقوط امپراطوری را شامل می شود . با ظاهر شدن چهره قدرتمندی به نام ژولیوس سزار ، اختلافات داخلی تمام شد و جایگاه امپراطور به عنوان بالاترین قدرت و مظهر اراده رم شکل گرفت . در دوره طلایی شهر رم به همسایگی امپراطوری ایران رسیدند و رم از شهری آجری به شهری از مرمر مبدل گردید . همه ی فیلسوفان مشهور شهر رم در این دوره زندگی می کردند و تمامی داستان های روم باستان نیز مرتبط به آن زمان است . پادشاهی کومودوس پایان عصر طلایی بود . بعد از او ، دیگر هیچی مثل قبل نشد . اختلافات بین هواداران مسیح و کافران به کیش جدید هم به این چند پارگی افزود . آخرین امپراطور رم ، پسر بچه ای به اسم رمولوس اگوستوس بود که ادووآکر پسر ادکون وزیر کشور ایتالیا با تهاجم به رم به سادگی او را از پادشاهی خلع کرد به سال 476 میلادی و به دوران امپراطوری رم پایان داد . او اعلام کرد از این پس این سرزمین را ایتالیا بنامند . 

برای جمع بندی شهر رم می خواهیم برای اشخاصی که قصد سفر به شهر رم را دارند 10 مکان دیدنی و تفریحی شهر رم را به طور جامع معرفی نمائیم : 

۱ کلوسئوم

کلوسئوم، مهمترین و معروف ترین جاذبه‌ تفریحی و گردشگری رم است . معماری این مکان ، آمفی‌تئاتری است با بنای بی‌نظیر، که در اصل تجلی‌بخش هنر ایتالیایی‌ها و یادآور جنگ ها و نبردهای گلادیاتورها در زمان های دور است. این بنا که از سال ۸۰ میلادی تاکنون صدمات زیادی  به خود دیده، همچنان نمادی از بزرگی و شکوه امپراطوری رم باقی مانده است. 

۲  موزه واتیکان 

در نزدیکای کلیسای سنت پیتر، موزه واتیکان واقع شده است که یکی از به نام ترین موزه‌های دنیاست. مقبره‌ تمامی پاپ‌های گذشته و کلیسای کوچک «سیستین» در این موزه قرار دارد. سقف اعجاب انگیز و دیوارهای شگفت انگیز کلیسای سیستین که پر از نقاشی های مذهبی مثل آفرینس انسان و داستان حضرت موسی و حضرت عیسی است ، از نکات مثبت این کلیسا است . این نقاشی ها از شاهکار های میکل آنژ است .

۳   فواره تروی

تمامی افرادی که به رم سفر می کنند ابتدا به دیدن فواره تروی می رود ، همچنین این فواره به چشمه |آرزو ها نیز شهرت دارد ، در میان افسانه های قدیمی نیز جایگاه بسزایی دارد .در داستان این چشمه آمده است که هر کس سکه ای در چشمه بیندازد باز هم مسیرش به رم می افتد . اما، این تنها دلیل محبوبیت فواره‌ تروی نیست. معماری بسیار عظیم «پالازولی» با ستون‌های قطور، اسب ‌ها و مجسمه‌های مرمری زیبایش، درست پشت فواره قرار گرفته است . 

۴  پانتئون 

ساخت معبد پانتئون در واقع به ٢٠٠٠ سال قبل بر میگردد و جزء ازآن دسته بناهایی است که دست نخورده از رم باستان باقی مانده است . پس از دوره رنسانس ، از این معبد به عنوان آرامگاه برخی از هنرمندان و نخبگان شهر مانند رافائل نقاش و پادشاهان ایتالیا استفاده می شد . 

۵ رومن فروم

«رومن فروم» یا میدان اصلی شهر رم که زمانی میدان اصلی و مهد بازرگانی، سیاسی و مذهبی شهر رم محسوب می‌شد  و محل برگزاری بیشتر جشن‌ها و مراسمات روم باستان، نشست‌ها، جشنواره‌ها و مهمانی‌های رومی بوده است . در مجاورتش خرابه‌هایی از ساختمان‌های دولتی، طاق «سپتیموس سوروس»، معبد «ساترن»، طاق «تایتوس» و «خانه وستال‌ها» را دارد .

۶  میدان ناوونا 

جزء آن دسته از میدان هایی است که در کنارش بیشتر مغازه های کافی شاپ و رستوران در آنجا قرار دارد . این میدان بزرگ سه فواره زیبا دارد؛ مهمترینشان فواره‌ی وسطی است چون یکی از شاهکار‌های هنرمند معروف ایتالیا، «برنینی» است و مجسمه‌های رویش، نمادی از چهار قاره‌اند.

۷  موزه بورگزه 

از بین موزه‌های هنری دنیا، «گالریا بورگزه» همچنان یکی از بهترین‌هاست؛ یکی از بسزا ترین مجموعه‌های نقاشی و مجسمه‌های ایتالیایی مربوط به سده های۱۶ تا ۱۸ میلادی از هنرمندان معروفی مثل برنینی، کاراواجو، بوتیچلی و رافائل در این موزه هستند.

۸  پله‎های اسپانیایی

این پله‌ها، طولانی‌ترین و پهن‌ترین پله‌ها در کل اروپا هستند. مردم روی این پله‌ها می‌نشینند، بستنی و اسنک می‌خورند و از این بالا جنب‌و‌جوش مردمی که آن پایین، توی فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، کوچه و خیابان‌ها مشغول رفت‌و‌آمدند، را تماشا می‌کنند.

۹  قلعه سن آنجلو

قلعه سن آنجلو که بر روی رودخانه‌ بسیارتماشایی شهر رم قرار گرفته، بنایی است عجیب و دایره ای شکل که ابتدا مقبره‌ امپراطور «هادریان» بوده ولی بعدها به گذرگاه مخفی پاپ و درنهایت به زندان تبدیل شد.

۱۰ کلیسای سنت پیتر

کلیسای سنت پیتر بزرگترین کلیسای دنیاست که آن را نه فقط به دلایل مذهبی، بلکه به خاط اینکه که یکی از شاهکارهای میکل‌آنژ است، می شناسند. این کلیسای مستقر در واتیکان، مجسمه‌ها و نقاشی‌های بسیاری از هنرمندان معروف ایتالیایی دارد و بیشتر شبیه یک موزه گالری است.