تور لوسرن / Lucerne
شهر، کوهستان و دریاچه هر سه در کنار هم، لوسرن را به یکی از دیدنی‌ترین شهرهای سوئیس تبدیل کرده است ـ شهری کوچک و دیدنی که در قلب کشور سوئیس جای گرفته است.
شهر قدیمی لوسرن (Lucerne) در بخش مرکزی و آلمانی زبان سوئیس قرار گرفته است. لوسرن به خوبی دارای تمام خصوصیاتی است که از کشور سوئیس در ذهن داریم ـ از یک طرف، در حاشیه‌ی صخره‌ای شکل دریاچه‌ای زیبا و از طرفی دیگر در جوار کوهپایه‌های آلپ قرار گرفته است. از هر سوی شهر که سر به آسمان ببرید، قله‌های باشکوه پوشیده از برف با سراشیبی‌های دیدنی آلپ را خواهید دید. خیابان‌های باصفای شهر ـ یکی دیگر از ویژگی‌های سوئیس ـ پر از خانه‌های تزئین شده و کلیساهای باستانی است.
 
نام لوسرن به معنای درخشنده است و ریشه در افسانه‌ای قدیمی دارد. از زمان امپراتوری روم، مردمانی در این ناحیه زندگی می‌کرده‌اند، اما اطلاعات چندانی در خصوص ساکنان آن دوره در دست نیست. طبق یکی از افسانه‌های قدیمی، یک شب فرشته‌ای فانوس به دست از آسمان به زمین می‌آید و مکانی مناسب برای ساخت یک کلیسا را به مردم نشان می‌دهد. بعدها، همان کلیسا مرکز شهر امروزی می‌شود. گویا این اتفاق در قرن هشتم میلادی رخ داده است، اما احتمالا این تاریخ مربوط به ساخت اولین کلیسای نزدیک به دریاچه لوسرن است.
 
در کتاب‌های تاریخی، اولین اشاراتی که در آن نام لوسرن به چشم می‌خورد، به سال ۸۴۰ باز می‌گردد. پیش از این تاریخ، کلیسا بخشی از صومعه سنت لئودگار ایم هاف (St. Leodegar im Hof) بوده است. یکی از وقایع مهمی که در پیشرفت شهر نقش داشته، در سال ۱۲۲۰ میلادی به وقوع پیوسته است؛ یعنی افتتاح یکی از مهمترین راههای ارتباطی آلپ سوئیس، حدودا در همان زمانی که دیواری برای محافظت از شهر و چندین برج ساخته شد.
لوسرن قرن چهاردهم، به همراه سه منطقه‌ی دیگر (Uri, Schwyz and Unterwalden)، اتحادیه سوئیس را تشکیل می‌دادند که تبدیل به نوعی ایالت ـ شهر شد. در اواسط قرن ۱۹، شهر لوسرن نفوذ سیاسی خود را از دست می‌دهد. با این‌ وجود، بعدها به خاطر پیشرفت صنعت گردشگری، لوسرن به یکی از مهمترین مراکز فرهنگی سوئیس تبدیل می‌شود.
در نخستین بازدید از شهر لوسرن، یکی از اولین چیزهایی که به چشم گردشگران می‌خورد، قدیمی‌ترین پل چوبی اروپا (Kapellbrucke) است که ۲۰۴ متر طول دارد و در سال ۱۳۳۳ میلادی ساخته شده است. این پل به عنوان یک دژ محافظ، روی رودخانه رئوس ساخته شده است و اکنون یکی از مهمترین نمادهای شهر است و در مسیر خود، از یک برج ۳۴ متری عبور می‌کند که در میانه رودخانه قرار گرفته است. در قرن سیزدهم، این برج یک برج دیدبانی و سال‌ها بعد زندان و بعدها خزانه بوده است و امروزه به عنوان عبادتگاه استفاده می‌شود. متاسفانه در سال ۱۹۹۳ در اثر آتش سوزی، خسارت شدیدی به پل وارد شد اما پس از این حادثه از آن به خوبی محافظت می‌شود.