تور جزیره بالی / Bali Island

جزیره بالی و کوه های آتش فشانیش

جزیره بالی یکی از پر طرفدار ترین مکان های توریستی برای گردشگران از تمام نقاط جهان می باشد . بالی شهری است که طور مکرر به عنوان زیباترین جزیره برای سفر استراحت انتخاب شده است . در آن مکان سواحل بی نظیر و حیرت آور و هتل و همچنین مراکز اقامت و رستوران های بی نظیر از جمله نکاتی است که می توان درباره بالی نام برد . تور های بالی به صورت اختصاصی و ترکیبی انجام پذیر می باشد . این جزیره بسیار امن و قابل تردد می باشد و به ندرت توریست ها با مشکلاتی جدی رو به رو می شوند . 
 

به هر حال توصیه می شود زنان گردشگر از حمل کیف‌های دستی جلب توجه کننده و طلا جواهرات زیاد اجتناب کرده و از تردد در مناطق خلوت و دور افتاده به تنهایی پرهیز کنند. این موضوع به ویژه در مناطقی از قبیل کانگو (Canggu) و سمینیاک (Seminyak) بیشتر به چشم می‌خورد. موضوع مهم دیگری که باید در جزیره بالی و گشت و گذار در آن به خاطر داشته باشید، جاده‌های نامناسب آن است که به ویژه برای افراد نا‌آشنا و کسانی که خودرو اجاره می‌کنند، خطرناک است.

تاریخچه جزیره بالی

مردم جزیره بالی از نژادی ما قبل تاریخی هستند که از راه خاک اصلی قاره آسیا در حدود 2500سال پیش از میلاد مسیح به مجمع الجزایر اندونزی کوچ کردند و با رسیدن هندو ها دوره ما قبل تاریخ به پایان رسید . رسیدن هندوها به 100 سال قبل از میلاد بر میگردد که به وسیله ی سفال نوشته های براهمی که به دست آمده اند تائید شده است . شاهنشاهی ماجاپاهیت (۱۲۹۳–۱۵۲۰ میلادی) که در جاوه  شرقی مستقر شده بود در سال ۱۳۴۳ یک کوچ‌نشینی هم در جزیره بالی برپا کرد. در پی نفوذ فرهنگی مسلمانان، شاهنشاهی ماجاپاهیت که هندو بود کمی پیش از ۱۵۰۰ میلادی، از بین رفت و این امر باعث مهاجرت گسترده هندوها به بالی شد.پس از آن این جزیره نیز به مانند دیگران مناطق اندونزی تحت سلطه استعمارگران هلندی درآمد و تا سال ۱۹۴۲ که توسط ارتش ژاپن اشغال گردید به صورت مستعمره باقی‌ماند. جزیره بالی در سده اخیر نیز شاهد رویدادهای بسیاری بوده‌است، اشغال گران ژاپنی از هیچ گونه ظلم و ستم در این جزیره کوتاهی ننمودند.
 

آنان به تخریب بسیاری از بناها ، معابد، مزارع و کشتار دسته جمعی بومیان پرداختند.در نهایت جنگ جهانی دوم و با انفجار بمب اتمی ،ارتش ژاپن متحمل شکست سهمگینی از آمریکا گردید. هم‌زمان با این رویداد آزادی خواهان و استقلال طلبان در اندونزی به رهبری سوکارنو و با یاری نیروهای آمریکایی موفق به شکست دادن و بیرون راندن اشغال گران ژاپنی و آزادی کشور شدند. از آن پس این جزیره در آرامشی نسبی به سر می برد و بزرگترین رویداد تاریخی دو دهه گذشته آن انفجار بمب توسط گروههای اسلام‌گرایانه افراطی در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ بوده‌است که منجر به از بین رفتن بیش از ۲۵۰ تن از گردشگران خارجی گردید. امروزه بالی پس از عبور از فراز و نشیبهای بسیار یکی از مناطق گردشگری جهان گردیده است و حتی سالانه میزبان بسیاری از سمینارها و کنفرانسهای جهانی مانند آ سه آن است.
 
یکی دیگر از مواردی که در سفر به بالی باید به خاطر داشته باشید، خطر وقوع سیل در فصل باران است. این حادثه به ویژه در مناطق بین توبان (Tuban) تا ملاستی (Melasti) در کوتا رخ می‌دهد زیرا در این منطقه سیستم تخلیه فاضلاب به طور کافی و مناسب وجود ندارد. معمولا سیل همه ساله رخ نمی‌دهد اما به خاطر داشته باشید در پی بارش شدید ممکن است آب طی یک تا دو ساعت به بالای زانوی شما در جاده برسد. آب لوله کشی در جزیره بالی قابل آشامیدن نیست و توصیه می‌شود پیش از سفر به بالی یک بطری تصفیه آب خریداری کرده یا در غیر این صورت حتما از آب معدنی بسته‌بندی شده استفاده کنید.
 
 

جزیره بالی از لحاظ جغرافیایی

مختصات آن ۸° ۲۵′ ۲۳″ جنوبی و ۱۱۵° ۱۴′ ۵۵″ شرقی است. جزیرهٔ بالی جزو یک رشته‌جزایر است که جزیرهٔ جاوه در غرب آن و جزیره لومبوک در شرق آن قرار گرفته‌است. جزیره بالی از نظر جغرافیائی محل تلاقی دو اقیانوس هند و آرام محسوب می گردد. این دو اقیانوس در محلی به نام دروازه اقیانوس به هم می پیوندند. جزیره بالی دارای مساحت 5620 کیلومتر مربع است که از لحاظ کشاورزی خاک آن حاصلخیز بوده و در شمال و جنوب کوه‌های مرکزی آن مردم به کاشت برنج مشغول هستند. این جزیره همچنین دارای کوه‌های اتشفشانی است که برخی فعال بوده و مشهورترین آن‌ها گودانگ است که به مادر کوه‌ها معروف است.بزرگترین شهر این جزیره که مرکز آن نیز می‌باشد دنپازار نام دارد که حدو چهارصد هزار نفر جمعیت دارد. جزیره بالی در موقعیتی قرار گرفته که جاوه بزرگترین جزیره اندونزی در سمت غرب و لومبوک در شرق آن قرار گرفته‌است. آب و هوای بالی استوایی بوده که مانند سایر مناطق استوایی تغییرات آب و هوا در آن بسیار اندک است و در کل طول سال دمای آن بین 20 در جه در شب تا 33 درجه در روز تغییر می‌کند البته بین ماه‌های دسامبر تا پایان مارس هوا گرمتر بوده و روبت بیشتر است ولی از ماه ژوئن تا سپتامبر که زمستان بالی است بادهای سرئ از سمت اقیانوس ارام شروع به وزش می‌کند که باعث می‌شود دمای هوا ختک تر باشد که طبیعتاً باید توریست پذیرتر باشد. هنرهای گوناگون همچون رقص، تندیسگری، نگارگری، چرمگری، فلزکاری و به ویژه موسیقی سبک گامِلان در این جزیره در سطح بسیار بالایی قرار دارند.
 

این جزیره از لحاظ آتش‌فشانی فعال است و خاک آن برای کشاورزی بسیار حاصلخیز است. اما معروف‌ترین آتشفشان آن، آتشفشان کوه گودان آگانگ بوده که «مادر کوه»ها نامیده می‌شود. این کوه، آتشفشانی فعال است و ارتفاعی بیش از ۳۰۰۰۰ متر دارد.
 
 

مراکز دیدنی و تفریحی جزیره بالی

موزه‌ی بالی

این موزه یکی از بهترین دیدنی‌ها در اندونزی است و مجموعه‌ای با‌شکوه از حکاکی‌های مزین، ماسک‌های نقاشی شده، عروسک‌های خیمه ‌شب ‌بازی، ظروف سفالی و بسیاری دیدنی‌های دیگر است.
 

معبد مادر

معبد های بالی همانند معبد مادر که در منطقه ی باساکی واقع شده و بزرگترین معبد هندو در بالی حساب می شود ، یکی از مکان هایی است که حتما باید از آن دیدن کنید . معبد مادر در ارتفاع ۱۰۰۰ متری از سطح دریا و در کوهپایه‌ی آتشفشان آگونگ قرار دارد. این معبد مقدس‌ترین معبد هندو در بالی است. هندو‌ها قدیمی‌ترین معبد است. 
 
 

سواحل نوزا دوآ

با ورود به این جزیره از دنیای روستایی بالی خارج و به جهانی پر زرق و برق و لوکس که بزرگ‌ترین و بهترین هتل‌های جهان را در خود جای داده است، داخل خواهید شد . در اینجا رستوران‌های مجلل، کشتی‌های تفریحی بسیار لوکس، زمین‌های گلف در هتل‌هایی مجلل پذیرای شما خواهند بود. این سواحل از زیبا‌ترین سواحل جهان بوده و در جهان در رده‌ی پنجم قرار دارد. معبد زیبای اولا واتو نیز در این شبه جزیره زیبا قرار دارد.
 
 

اوبُد

این منطقه که شامل روستا‌ها و محلات مسکونی متعدی می باشد،  بسیاری از زیبایی‌های جزیره‌ی بالی را در خود جای داده است. این زیبایی‌ها شامل جنگل میمون‌ها، دریاچه‌ی براتان، معبد آبی اولون دانو، غار فیل‌ها، معبد‌های باستانی متعدد، باغ وحش بسیار زیبای بالی، موزه‌ها و خانه‌ی هنر است. البته بازدید از همه‌ی قسمت‌های این منطقه بدون راهنما میسر نمی باشد . 
 
 

آتشفشان کینتامانی

در روستای کینتامانی دریاچه‌ی بسیار زیبای باتور و آتشفشان کینتامانی به چشم می خورد. جالب است بدانید که این آتشفشان هنوز فعال بوده و بومیان این منطقه از گدازه‌ها و سنگ‌های سرد شده‌ی این آتشفشان برای ساخت منازل خود استفاده می‌کنند. از دیگر دیدنی‌های این منطقه، می‌توان از غار خفاش‌ها نام برد. 
 

همچنین بسیاری مناطق دیدنی و زیبای دیگر در این جزیره هستند که بازدید از آن‌ها قطعا سفری منحصربه‌فرد را رقم خواهد زد.

بازار هنر سنتی اوبود

نمی‌شود به بالی و منطقه‌ی اوبود سفر کرد، اما دست کم یک بار از بازار هنر سنتی آن را بازدید نکرد. این بازار هرروزه از ساعت ۸ صبح تا ۶ عصر باز است. در اینجا می توانید هرچیزی در محدوده‌ی هنر و صنایع دستی سنتی، وسایل خانه، لباس و سوغاتی پیدا کنید. در این مکان تنوع کالا‌ها بسیار قابل تامل است و دیدن همه‌ی آن‌ها ممکن است طاقت‌فرسا باشد، با این وجود اگر به اندازه‌ی کافی جستجو کنید، قطعا ۱ یا ۲ خرید با ارزش انجام خواهید داد. علاوه بر همه‌ی این‌ها، دیدن مردم محلی در حال تعامل با فروشنگان و گذراندن زندگی روزمره خالی از لطف نخواهد بود.
 
 

رستوران Bale Udang Mang Engking

رستوران مذکور، واحه‌ای در دل صحرا است که مکانی برای نشستن در سازه‌هایی از جنس بامبو (Bale) را فراهم آورده است. برخی از این سازه‌ها بروی دریاچه‌ای مصنوعی قرار دارند.
 

شرکت در جشن‌ها

در این جزیره که آن را به نام سرزمین خدایان نیز می‌نامند، برگزاری جشن‌ها تقریبا به صورت همه روزه است. شرکت کردن در یکی از آنها تجربه باور نکردنی دیدن برنامه‌ی وایانگ کولیت (Wayang Kulit) (نمایش عروسک‌ها و سایه‌ها) و شنیدن آهنگ‌های بسیار بلند ارکستر گاملان (Gamelan) با سازهایی مانند فلوت، سنج، زنگ‌های مخصوص، درام و سنتورهایی از جنس بامبو را که گاهی می‌تواند گوشخراش هم باشد،برای شما به همراه خواهدداشت.

برای آگاهی از برنامه‌ی جشن‌ها می‌توانید به پذیرش هتل مراجعه کرده و یا با مطالعه نشریه اوقات بالی (Bali Times)، به برنامه کاملی از زمان و مکان برگزاری جشن‌های جزیره دسترسی پیدا کنید.