تور باکو / Baku

شهر باکو مقصد جالب برای هموطنان
 

همانگونه که می دانید، شهر  باکو  پایتخت جمهوری آذربایجان است که در کنار دریای کاسپین واقع گردیده است . باکو نه تنها وسیع ترین شهر کشور آذربایجان، بلکه گسترده ترین شهر منطقه قفقاز نیز بوده و  در حال حاضر به سبب ویژگی های مدرنش مثل بافت اروپایی و پیشرفت قابل توجهش، به قطب توریست ها و گردشگری این کشور نیز مبدل شده است. این شهر همچنین مهد علم و فرهنگ و صنعت جمهوری آذربایجان به حساب می آید و بنابراین اهمیتی دو چندان نیز دارد.

 
 

جمعیت شهر باکو


شهر  باکو جمعیتی محدود به ۳ میلیون نفر را در خود جای داده است و از لحاظ تقسیمات شهری به ۱۲ بخش تقسیم می شود. مرکز این شهر، میدان فواره یا (Fəvvarələr Meydanı) است که  اطراف آن را   پاساژها، مغازه ها، رستوران ها و ... احاطه کرده اند . از خیابان های مهم شهر نیز می توان به خیابان نظامی (Nizami Street) اشاره کرد که در اصل پیاده رویی بزرگ و عریض است، بوتیک ها و فروشگاه های مختلفی داشته و محبوبیت بسیاری در نزد باکونشینان و گردشگران دارد. شاید جالب باشد بدانید که نام پایتخت آذربایجان ریشه ای فارسی دارد، البته درباره آن که باکو دقیقا از چه کلمه ای گرفته شده است اختلاف نظراتی وجود دارد. بعضی ها بر این معتقدند که باکو از کلمه ای پهلوی گرفته شده که در لغت به معنای «شهر خدا»ست . برخی دیگر نیز درباره ریشه نام باکو نظر دیگری دارند. به گمان این افراد نام «باکو» از کلمه فارسی «بادکوبه» گرفته شده و انتخاب این نام به جهت بادهای بسیار شدید شهر باکو بوده است . در واقع در تمام سال در باکو باد های پرقدرتی می وزد که باعث شده این پایتخت را با عنوان «شهر بادها» بشناسند. از دیگر ویژگی های مشخص این شهر می توان به ارتفاع منفی ۲۸ متری اش اشاره کرد که در واقع پایین تر از سطح دریا قرار گرفته است. به این ترتیب باکو عنوان کم ارتفاع ترین پایتخت دنیا را به خود اختصاص داده و همچنین بزرگترین شهر دنیاست که پایین تر از سطح دریا قرار دارد.

جاذبه های معروف شهر باکو


در این قسمت می خواهیم برخی از مراکز دیدنی شهر باکو را معرفی نمائیم : 

برج میدن- Maiden Tower 

 برج میدن سازه ای تاریخی است که در سده دوازدهم میلادی ساخته شده و امروزه یکی از محبوب ترین جاذبه های باکو به شمار می رود.
این برج یکی از نمادهای ملی کشور جمهوری آذربایجان است که تصویرش را روی اسکانس های منات می توانید ببینید. امروزه برج میدن میزبان موزه ای از تاریخ شهر باکو می باشد . همچنین بد نیست بدانید برج میدن در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

بافت تاریخی شهر

 این بخش از باکو درست همان جایی است که می توانید وجوه باستانی باکو را لمس کنید و به قلب تاریخ قدیمی این شهر قدم بگذارید. در این بخش دیوار تاریخی شهر را خواهید دید و پس از آن می توانید به سراغ برج میدن و کاخ شروان شاه بروید. 

 مرکز حیدر علیف- Heydar Aliyev Center 

 سازه ای زیبا و شکوهمند است و یکی از مهم ترین و پربازدیدترین جاذبه های دیدنی شهر باکو محسوب می شود. این ساختمان در واقع مجموعه ای از موزه ها و گالری های مختلف را در خود جای می دهد که در قسمت عمده خود به ارایه اطلاعاتی درباره حیدر علیف، رهبر ملی جمهوری آذربایجان می پردازد. در دیگر بخش ها و گالری های این مجموعه وسیع می توانید از موزه های مختلفی نیز بازدید کنید. 

میدان فواره - Fountains Square

 میدان فواره میدانی عمومی در مرکز شهر باکوست که به عنوان محلی برای گرد هم آمدن، گشت و گذار و پیاده روی شناخته می شود. در اطراف این میدان تعداد بسیاری رستوران، مغازه، هتل و ... وجود دارد که دلیل اصلی جذابیت برای گردشگران محسوب می شود.
 

کاخ شروان شاهان - Palace of the Shirvanshahs

این کاخ متعلق به سده پانزدهم میلادی است و به عنوان یکی از مرواریدهای معماری آذربایجان شناخته می شود. این کاخ در کنار برج میدن از اهمیت بسیاری برای باکو و گردشگران این شهر برخوردار است. خوب است بدانید این کاخ از جمله میرات ثبت شده جهانی یونسکو است.

باغ وحش باکو - Baku Zoo

 باغ وحش باکو قدیمی ترین باغ وحش کشور آذربایجان است که قدمتش به اوایل قرن بیستم میلادی برمی گردد. با بازدید از این باغ وحش می توانید مجموعه ای از حیوانات را از نزدیک ببینید.

موزه فرش - Azerbaijan Carpet Museum

 فرش ها و قالیچه ها مهم ترین صنایع دستی و سوغات کشور آذربایجان محسوب می شوند، بنابراین منطقی است که بازدید از موزه فرش یکی از اولویتهای گردشگران شهر باکو باشد. البته جذابیت موزه فرش تنها به مجموعه نفیسش خلاصه نمی شود و فضای مدرن و دوست داشتنی موزه را هم نمی توان از قلم انداخت.
 

آتشگاه - Ateshgah

آتشگاه باکو معبدی همانند برج است که در حومه شهر باکو قرار دارد. بر اساس اسناد به جا مانده ایرانی و هندی، زرتشتیان و هندوها از این معبد برای پرستش و راز و نیاز استفاده می کردند. 

موارد مهم درباره شهر باکو

زبان رسمی مردم کشور آذربایجان، آذری است که به زبان و لهجه ترکی آذری زبان های ایرانی شباهت بسیاری دارد. جالب است بدانید که زبان دوم مردم آذربایجان و شهروندان باکو، زبان روسی است که به صورت گسترده ای در شهر کاربرد دارد. با این حال زبان انگلیسی نیز در برخی از شهرهای باکو توسط مردم مورد استفاده قرار می گیرد. پول رایج شهر باکو  منات (AZN) است و هر ۱ منات آذربایجان ( حدودا معادل ۳,۳۸۸ تومان) است. خوب است بدانید سکه های آذری با نام قپیک شناخته می شوند و هر ۱ منات برابر با ۱۰۰ قپیک است. اختلاف ساعت با تهران 00:30+  می باشد . حدود قیمت های اجناس کمی ارزان تر از تهران است . جمعیت کلی شهر باکو حدودا  ۹,۷۵۴,۰۰۰ می باشد.از جمله سوغاتی های شهر باکو و آذربایجان    می توان به فرش و قالیچه، مگنت هایی با تصاویری از برج های شعله، آبنما و برج میدین اشاره کرد.

همچنین روسری، کیف، کیف پول، انواع ظروف مسی و فلزی و نقاشی رنگ و روغن از جمله صنایع دستی و سنتی آذربایجان است.سیستم درمانی و سلامت باکو چندان به روز نیست اما در طی سال های اخیر پیشرفت های بسیاری داشته و امروزه کلینیک و بیمارستان های بسیاری در سطح پایتخت آذربایجان به چشم می خورد که با وضعیت قابل قبولی خدمات پزشکی را ارایه می دهند. شهر باکو میزبان دانشگاه ها و موسسات آموزشی مختلفی است که نخستین دانشگاه آن در دوره کوتاه جمهوری دموکراتیک آذربایجان تاسیس شد. پس از جنگ جهانی دوم چندین دانشگاه به این شهر اضافه شده و پس از جدایی آذربایجان از اتحاد جماهیر شوروی، دانشگاه های خصوصی نیز به باکو راه یافتند. از جمله بهترین دانشگاه های باکو می توان به دانشگاه قفقاز، دانشگاه اسلاویک باکو، دانشگاه فنی آذربایجان، دانشگاه ایالتی باکو و ... اشاره کرد.