تور ایروان / Yerevan

ایروان شهر فرهنگ و هنر

شهر ایروان پایتخت ، ارمنستان در نزدیکی و همسایگی ایران قرار دارد . شهری که از معماری روسی ، بناها و ساختمان های عظیمی در دل خود تاثیر می پذیرد . ایروان شهر فرهنگ و هنر می باشد . شهری مملو از اپرا و موسیقی گاسگاد یا هزار پله ، بالاترین تا پایین ترین نقطه ی این شهر را به هم وصل می کند . بر پله وقتی قدم می گذارید جز نمای شهر مجسمه های بسیار دیدنی در مقابلتان نمایان می شود . پارکی به نام عشاق همانگونه که از اسمش پیداست ، مقصد عاشقانی است که به ایروان سفر می کنند . ساختمان اپرای شهر ایروان ،  یکی از ده سالن برتر اپرای جهان محسوب می شود و استادیوم هامالیر ، با تفریحات ورزشی متنوع و نمایش های پاتیناژ مهمان ها را به سوی خود می کشد .

تاریخچه شهر ایروان

از 4000 سال قبل از میلاد مسیح ، انسان ها در محدوده شهر ایروان ، زندگی می کردند . بین سده 6 و 4 قبل از میلاد ، شهر ایروان یکی از مراکز مهم قلمرو ساتراب ارمنی در امپراطوری هخامنشی بود . دوره زمانی بین سده های 4 و 3 پیش از میلاد نیز عصر سیاه شهر ایروان مشهور است . نخستین کلیسا در شهر ایروان ، کلیسای سنت پیتر و پاول در سده پنجم ساخته شد که در سال 1931 میلادی فرو ریخت . در دوران بزرگی اعراب شهر ایروان در سال 658 میلادی در دست آن قوم بود .

از آن زمان به مرکزی استراتژیک به عنوان گذرگاه کاروان های بازرگانی اروپا و هند تبدیل گردید . از سده هفتم به بعد نام ایروان به این شهر اطلاق شد و بین قرن های 9 و11 و قبل از حمله سلجوقیان ، ایروان بخش امنی در دودمان باگراتونی بود . شهر ایروان در سال 1387 میلادی به چنگ تیمور در آمد و به تاراج رفت . شهر به عنوان مرکز اجرایی ایلخانیان در آمد و به لحاظ اهمیت راهبردی خود در طی قرن ها ، بار ها میان عثمانی ها و ایرانیان رد و بدل شد . در اوج جنگ‌های میان ایران و عثمانی در 1513 تا 1737 میلادی ، شهر ایروان ۱۴ بار دست به دست شد. در زمان شاه عباس اول و در 1604 میلادی ، ده‌ها هزار ارمنی به ایران کوچ کردند . نخستین نتایج این کوچ‌ها این بود که درصد مسلمین ساکن در این شهر به ۸۰ درصد رسید در حالیکه جمعیت ارمنیان محلی باقی‌مانده در سرزمین به ۲۰ درصد هم نمی‌رسید. در طی جنگ ایران و روس، و در تاریخ 1 اکتبر 1827 شهر ایروان به دست ارتش روس تحت ریاست ایوان پاسکویچ افتاد و در 1828 میلادی و بر اساس عهدنامه ترکمانچای رسماً از تسلط ایرانیان خارج شد.

شهر  ایروان از لحاظ جغرافیایی

ایروان  واقع در دامنه  کوه آرارات و بر کرانه رود هرازدان بنا شده‌است و جمعیت آن شهر در سال 1989  میلادی ، 1201539  نفر سرشماری شده‌است. این شهر در تقسیمات کشور ارمنستان تابع هیچ استانی نیست و در واقع در مرز چهار استان کوتایک در شمال، آرارات در جنوب، آرماویر در جنوب غربی و آراگاتسوتن در شمال غربی قرار دارد. ارتفاع این شهر از سطح دریا از بین ۹۰۰ متر تا ۱۳۰۰ متر متغیر می‌باشد. شهر ایروان از مراکز مهم اصلی صنعتی، فرهنگی، و علمی منطقه قفقاز به شمار  می رود . خطوط راه آهن گسترده‌ای از این شهر منشعب شده و شهر مرکز بازرگانی فراورده‌های کشاورزی می باشد .  همچنین ، کارخانه‌های ایروان در زمینه فراوری فلزات، ماشین‌افزار، لوازم برقی، شیمیایی، بافندگی و غذایی فعالیت دارند.

آب وهوای شهر ایروان

ایروان با آب و هوای قاره ای ، دارای تابستان های بسیار طولانی و گرم و همچنین دارای زمستان های سرد می باشد . در طول هر دو فصل تابستان و زمستان ، رطوبت کم و یا تا حد صفر می باشد . ایروان در فصل بهار آب و هوای معتدل و گاه مرطوبی دارد . در فصل بهار تپه های زیادی در ایروان سر سبز و پر از گل های وحشی می شوند . تابستان های ایروان بسیار گرم و طولانی است ، اما با این وجود میوه ها سبزیجات تابستانی و لذت بردن در کافه ها تا آخر شب ، بسیار شگفت انگیز است . پاییز ، با آب و هوای مناسب و غذاهای خوشمزه و تازه ارگانیک ، محبوب ترین فصل شهر ایروان است . به طور کلی در ماه های مه، ژوئن، (اردیبهشت تا تیر) سپتامبر، و اکتبر (شهریور تا آبان) آب و هوای ایروان خوب و معتدل است. ماه های ژوئن ، جولای و آگوست (خرداد تا شهریور) فصل گرم شهر ایروان را می سازند. به طور میانگین گرم ترین ماه آگوست (مرداد تا شهریور) و سردترین ماه ژانویه (دی تا بهمن) است. مه (اردیبهشت تا خرداد) مرطوب ترین ماه سال و آگوست (مرداد تا شهریور) خشک ترین ماه سال در ایروان است.

 مراکز دیدنی شهر ایروان

بازدید از موزه آثار خطی Matenadaran

اولین مکانی که به تمامی توریست ها برای با زدید در شهر ایروان توصیه می شود ، بازدید از موزه نسخه خطی این شهر یعنی Matenadaran می باشد . این موزه همچنین یک مرکز علمی پژوهشی نیز می باشد. این موزه محل نگه داری گنجینه ایی غنی از نسخ و کتاب های قرون وسطی در زمینه های تاریخی، فلسفی، پزشکی، ادبیات و هنر ، به زبان های مختلف می باشد.

بازدید از میدان جمهوری

این میدان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهر ایروان درکشور  ارمنستان می باشد و واقعا میدانی بسیار دیدنی و پر طرفدار بین توریست های این شهر می باشد. این میدان در تقاطع خیابان های Abovyan و Nalbandyan و Tigran Mets Avenue و Vazgen Sargsyan و Amiryan قرار دارد.
طراح این میدان شخصی به نام الکساندر تامانیان بوده است و قدمت آن به سال 1926 باز می گردد. همچنین این میدان قبلا به نام میدان لنین نامیده می شد و مجسمه لنین، رهبر شوروی سابق نیز در آن قرار داشت، ولی پس از استقلال ارمنستان، این مجسمه به پایین کشیده شد.

بازدید از پارک عشاق - Lovers' Park

یکی از پارک های زیبایی که در ایروان وجود دارد، پارک عشاق، واقع در خیابان Baghramyan می باشد. این پارک 2.5 هکتاری که در مرکز منطقه ی Kenton واقع شده است، بین سال های 2005 تا 2008 نوسازی شده و هم اکنون مورد علاقه ی بسیاری از گردشگران می باشد. نام قدیمی این پارک Kozem Park می باشد.

بازدید از موزه ی Paranjanov

موزه ی سرگئی پارانجانو، یکی از موزه های پرطرفدار در شهر ایروان کشور ارمنستان می باشد. سرگئی پارانجانو که یک هنرمند نامی شوروی ارمنی بود، آثار زیادی را خلق کرده است که امروز تبدیل به یک موزه شده و گردشگران مختلفی را به این مکان می کشاند. این موزه یکسال پس از مرگ وی در سال 1991 بازگشایی شده و در سال 2015 جزء جاذبه های برتر ایروان از دیدگاه سایت تریپ ادوایزر بوده است.

 موزه ی تاریخ ارمنستان

ساختمان این موزه در نوع خود یک شاهکار معماری محسوب می شود. این موزه بیش از 40000 نوع اثر را در خود جای داده است. اکثر این موارد و اثرها مربوط به باستان شناسی هستند. این موزه در سال 1919 بنا شده است و در تاریخ 1921 در های آن بر روی مردم گشوده شده است و امروزه یکی از موزه های مهم شهر ایروان به شمار می آید.

بازدید از دریاچه ی Sevan

این دریاچه یکی از بزرگترین دریاچه های آب شیرین دنیا از جهت ارتفاع نسبت به سطح دریاست. این دریاچه از رودخانه ها و چشم های اطراف سرچشمه می گیرد. در شمال دریاچه رشته کوه Geghama واقع شده است که این نام، اسم یکی از نوادگان قوم ارمنی می باشد و در گذشته نیز دریاچه سوان به این نام خوانده می شده است.

بازدید از موزه  فرش Megerian Carpet

این موزه به عنوان اولین موزه فرش در ایروان و ارمنستان می باشد و نمایش فرش های زیبا و سنتی و دست باف و مواردی از این قبیل را در این موزه می توان دید. برند Megerian از برندهای مشهور فرش ارمنستان نیز می باشد. این موزه در سال 2014 افتتاح شده است و هدف آن، فرهنگ سازی و تبلیغ استفاده از فرش برای مردمان ارمنستان و همچنین توریست ها می باشد.

 پارک پیروزی - Vicoty Park

این پارک زیبا یکی دیگر از نقاطی هست که در سفر به ایروان می توانید از آن دیدن کنید. این پارک در منطقه ی Kanaker-Zeytun ایروان واقع شده است. این پارک به خاطر حضور ارمنستان در جنگ جهانی دوم به نام پیروزی نامیده می شود و خود پارک نیز حال و هوایی از آن دوران جنگ دارد. این پارک یک دریاچه ی مصنوعی و همچنین شهربازی را در خود جای داده است. انواع کافه ها و همچنین موزه ایی نیز در این پارک بنا شده است.

مرکز خرید Dalma Garden

 اگر بازدید کنندگان دوستدار خرید در شهر زیبای ایروان هستند، مرکز خرید Dalma Garden محلی مناسب برای این امر می باشد. این مرکز خرید با داشتن انواع برندهای بین المللی، نیاز های توریست ها را برآورده می سازد. این مرکز خرید در اکتبر سال 2012 افتتاح شده است. در افتتاح این مرکز خرید بزرگ، رییس جمهور ارمنستان شرکت داشت.

بازدید از کلیسای Saint Gregory The Illuminator

این کلیسا که به کلیسای شهر ایروان نیز معروف می باشد، بزرگترین کلیسای ارمنی های آپوستلیک در ارمنستان و در جهان می باشد. این کلیسای زیبا و بزرگ که محلی دینی و مذهبی به شمار می رود ، از اکثر نقاط شهر دیده می شود. این کلیسا معماری زیبایی داشته و در سال 2001 افتتاح شده است و در حال حاضر به عنوان یکی از گردشگرپذیر ترین نقاط این شهر شناخته می شود.

بازدید از مسجد آبی   

قدمت این مسجد به قرن 18 بر می گردد و به عنوان یکی از مساجد شیعیان در این شهر شناخته می شود. در ایروان قدیم ۸ مسجد وجود داشته‌است که اکنون از میان این مساجد، تنها مسجد جامع کبود ایروان باقی‌مانده‌است. این مسجد قبل از اخراج آذربایجانی‌ها از ارمنستان در اختیار و اداره مسلمان شیعه آذری ارمنستان بود. این مسجد در بین سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۹ خورشیدی از سوی بنیاد مستضعفان و جانبازان و توسط معماران ایرانی بازسازی شد.

خرید در بازار Vernissage

در صورتیکه به خرید صنایع دستی ایروان و گشت زدن در بازار آزاد و محیط باز علاقه مند هستید، بازار Vernissage مکان ایده آل شما خواهد بود. این بازار در کنار خیابان های Aram و Buzand به طول 350 متر واقع شده است. در این بازار اکثر کارهای دستی و سنتی ارمنستان به فروش می رسد.
همچنین لازم به ذکر است که این بازار معمولا در آخر هفته باز می باشد. تاریخچه ی این بازار به دهه ی 1980 باز می گردد که در طی آن هنرمندان ارمنی شروع به اجرا و نمایش کارهای هنری خود در این مکان کردند.

بازدید از Cascade

جاذبه ی دیگری که در شهر ایروان وجود دارد و همه ساله توریست های زیادی از آن دیدن می کنند، Cascade می باشد. این جاذبه که به هزار پله نیز معروف می باشد، در سال 1980 افتتاح شده است و پله های بسیار زیادی در کنار طبیعت و معماری زیبا، منطقه Kentron ایروان را به سایر نقاط شهر متصل می کند. انواع فواره ها، مجسمه ها و سایر بناهای زیبا از جمله نقاطی هستند که می توانید در بازدید از این مکان از آنها عکس بگیرید و دیدن نمایید. در این مکان مجسمه هایی نیز از هنرمندان و آثار معروفی از نقاشان این خطه به چشم می خورد.

بازدید از ساختمان اپرا

  این ساختمان که به گفته ی خیلی ها جزء یکی از شاهکار ‏های معماری شهر ایروان و جزء یکی از 10 سالن اپرای برتر دنیا می باشد که به نام ‏Aram Kachatorian که اولین ‏اپرا نویس ارمنی می باشد، نام گذاری شده است. هنرمندان معروف بسیاری جهت برگزاری کنسرت های موسیقی در ‏ساختمان اپرا به این شهر سفر می کنند و از استقبال خوبی نیز برخوردار می شوند. ‏

معبد گارنی

تاریخ بنای قلعه گارنی بر می گردد به هایک ناهابت که به نام گارنیک نوه نتیجه (هایک) نامگذاری شده است.رودخانه گارنی در 28 کیلومتری جنوب شرقی ایروان قرار گرفته است ودرمحدوده استان کوتایک می باشد.
این منطقه با داشتن شرایط اب وهوایی طبیعی منحصر بفرد در ارمنستان که ییلاق وشکارگاه اختصاصی پادشاهان در قرون مختلف بوده است.