تور مالدیو / malldives
مالدیو بهشتی در کشور های توریستی
 
جزیره ای به نام مالدیو در اقیانوس هند امروزه بسیاری از جهانگردان و توریست ها را به سمت خود می کشاند . مجمع الجزایر مالدیو در جنوب غربی کرانه های هندوستان قرار گرفته و کمترین فاصله آن تا هندوستان ، 600 کیلومتر می باشد . کشور مالدیو شامل 1192 جزیره مرجانی کوچک، مسطح و با ارتفاع کم و به شمار زیادی آبسنگ همراه می باشد که تنها 202 جزیره از آنها مسکونی هستند ، در مجموع 298 کیلومتر مربع پهناوری دارند و تنها 3% زمینه مالدیو را می پوشاند . 

جمعیت مالدیو 
جمعیت کشور مالدیو 328 هزار نفر و واحد پول آن نیز روفیه مالدیو است . زبان رسمی کشور مالدیو دیوهی است که زبان آن به هندواروپایی معروف است و شبیه زبان سینهالی قدیم دارد . افراد آن از قوم مالدیوی هستند که ایل و تبارشان به مردم هند و سریلانکا که آمیخته آریایی و دراویدی هستند ، می رسد و نیز رگه هایی از اعراب در میان آنها وجود دارد و هم زبان و هم مردم آن با اسم دیوهی نامیده می شوند . 
 دین رسمی این کشور اسلام می باشد و پیروی از دیگر ادیان در ملأعام ممنوع و قابل پیگرد قانونی می باشد . مکشور مالدیو در سال 1965 از بریتانیا نیز مستقل گردید . کشور مالدیو هم از نظر جمعیت و هم مساحت کوچکترین کشور قاره آسیا می باشد . زمین های مالدیو به طور میانگین 1.5 متر از سطح دریا ارتفاع دارند و بنابراین کم ارتفاع ترین کشور جهان به شمار می آید . بلندترین نقطه این کشور فقط 2.4 متر ارتفاع دارد . شهر ماله ، پایتخت کشور مالدیو 104 هزار نفر جمعیت دارد و به طور سنتی محل اقامت شاه و تاجگذاری ها بود . جزایر مالدیو از مکان های جذاب برای غواصان است و ایستگاه های غواصی بسیاری در این جزایر وجود دارد . 

تاریخچه کشور مالدیو 
 برخی از روایت گذشته گفته اند که یک روحانی ایرانی به نام یوسف تبریزی مردم مالدیو را مسلمان کرده است و با خواندن در سفر نامه ابن بطوطه آمده است که فردی به اسم ابوالبرکات بربری که از کشور مراکش به آن محل رسیده بود  مردم آن کشور را به دین اسلام دعوت نمود که خود نیز پیرو مذهب مالکی بود و جملگی نیز دیم اسلام را پذیرفتند . دریانوردان قدیم عرب و ایران نام آن را به دیباجات و دیبجات می شناختند و به همین صورت هم در نقشه ها هک شده است . دیبجات را به اسم جزایر پول نیز می شناختند به خاطر اینکه مقادیر کلانی از صدف نرم تن دریایی کوری (Cowry) که خر مهره نامیده و در گذشته های دور چون پول بین المللی کار می گرفتند از آنجا بدست می آوردند . اکنون صدف کوری نماد نهاد چاپ پول مالدیو است . 

کشور مالدیو از لحاظ جغرافیایی
کشور مالدیو بر روی فلات زیر آبی چاگوس – لاکادیو قرار گرفته و به در کنار جزایر چاگوس و لکشدویپ یک زیست بوم خاکی را تشکیل می دهد . مجمع الجزایر مالدیو در جنوب غربی کرانه های هند قرا گرفته و کمترین فاصله آن تا کرانه های هندوستان ، 600 کیلومتر است . کشور مالدیو تپه ماهور و رودخانه ای درونش ندارد . کشور مالدیو مجمع الجزایری متشکل از 1192 جزیره مرجانی است که در 26 دسته آب سنگی دسته بندی می شوند . این جزایر در پهنه ای آبی در حدود 90 هزار کیلومتر مربع پراکنده اند ، اما کل مساحت خشکی آنها فقط 298 کیلومتر مربع است . بزرگترین جزیره 5 کیلومتر مربع مساحت دارد و در مالدیو تنها 9 جزیره با مساحتی بزرگتر از 2 کیلومتر مربع وجود دارند. 200 تا از جزیره ها مسکونی هستند و 88 جزیره دارای اقامتگاه های گردشگری هستند . 
ماله بزرگترین شهر و پایتخت کشور مالدیو به حساب می آید که دارای مرز آبی با کشور سریلانکا و نیز فرودگاه مجهز و بسیار مدرنی دارد . فلسفه نام ماله این است که از کلمه ماهالای گرفته شده که در زبان سانسکریت به معنای خانه بزرگ است و به طور کلی در این زبان این کلمه اشاره به قصر پادشاه دارد . شهر ماله مرکز تمامی فعالیت های تجاری است که از چهار بخش » هنویرو ، گالولهو ، مافانو و ماچانگولی تشکیل شده است . مسجد جامع ، موزه ملی ، مقر مولی آگ و بازار ماهی از مراکز دیدنی شهر ماله می باشد . دمای هوای کشور مالدیو تحت تاثیر اقیانوس هند در تمام مدت سال از 24 تا 33 در جه سانتیگراد متغیر می باشد . علیرغم اینکه هوای شرجی گونه ی بالایی دارد ، نسیم دریایی همیشه خنک باعث ایجاد تغییر دما و تعدیل گرما نیز می شود . بیشتر در فصل های خشک و بارانی گیر کرده است که فصل بارانی از اواخر آوریل تا اواخر اکتبر با باد و طوفان همراه می باشد . 

کشور داری در مالدیو 
حکومت کشور مالدیو جمهوری بوده و این کشور عضو اتحادیه کشورهای همسود می باشد . مجمع الجزایر مالدیو  بعد از چند دهه حکومت غیر دموکراتیک ، در سال 2008 شاهد اولین انتخابات آزاد بود که در نتیجه انتخابات آن موقع آقای نشید به ریاست جمهوری کشور انتخابا گردید ، اما دولت او چندی بعد در اثر کودتای نظامی سقوط کرد . عبدالله یمین ، رهبر حزب پیشرو از سال 2013 ششمین رئیس جمهوری منتخب مالدیو است . محمد نشید ، رئیس جمهوری قبلی مالدیو ، رقیب اصلی او در انتخابات بود . 

اقتصاد کشور مالدیو 
پایه اقتصاد کشور مالدیو بر روی کشاورزی ، ماهیگیری و گردشگری استوار است . در کشور مالدیو سیب زمینی شیرین ، نارگیل ، ذرت ، ارزن و میوه جات به عمل می آید . در این کشور همچنین صنعت کشتی سازی رونق دارد و مردم آن نیز به صنایع دستی علاقه مندند . از مالدیو صنایع دستی ، نارگیل ، ماهی و گوشت صادر می شود . صنعت گردشگری در کشور مالدیو از مهمترین منابع در آمد مالدیو است . شیلات این کشور حکم منبع دوم در امد در این کشور را دارد و صنعت بعدی در مالدیو محسوب می شود . یک مقام صندوق بین المللی پول که اخیراً به مالدیو رفته بود پیشنهاد کرد با توجه به کسری بودجه روشن کشور مالدیو ، مالیات صنعت گردشگری کشور بالا برود . 

جاذبه های توریستی و گردشگری کشور مالدیو 
یکی از منابع مهم در آمد در مالدیو صنعت گردشگری می باشد و برخی از جزیره های مالدیو برای گردشگری اختصاص یافته اند . در این جزیره های هتل هایی برای گردشگرانی که قصد اقامت دارند، ساخته شده که اکثر کارمندان آن از مهاجران کشور های همسایه هستند . گردشگران مستقیماً از فرودگاه بین المللی ماله به این جزایر می آیند .معمولا مردم عادی مالدیو کاری با توریست ها ندارند . مقامات اقتصاد دان کشور مالدیو ، تخمین زده اند که 70% اقتصاد و 90% ارز خارجی کشور را به صورت غیر مستقیم گردشگران خارجی تامین می کنند . در سال 2013 آمار جالبی برای کشور مالدیو زده شده که یک میلیون و دویست هزار جهانگرد که جمعیتشان فقط 330 هزار نفر بود از مالدیو دیدن کردند . در فروردین ماه 1393 امیر سلمان بن عبدالعزیز آل سعود ، ولیعهد عربستان سعودی برای تقریبا یک ماه سه جزیره مالدیو را برای مقصد های تفریحی خود رزرو کرد .

مردم در کشور مالدیو
مردم مالدیو دارای نژادی سینهالی، دراویدی، آفریقایی و عرب هستند . زبان رسمی این کشور ، زبان دیوهی است که زبانی از خانواده هندوآریایی بوده و با زبان سینهالی (زبان رسمی سریلانکا) نیز مترادف است . جمعیت مالدیو را اکثرا مسلمانان سنی و پایبند تشکیل میدهند و مصرف الکل نیز برای مردم محلی کشور منع قانونی دارد ، اما کشتی های تفریحی مجاز به مصرف الکل هستند و خارجی ها نیز می توانند در شهر ماله الکل را خریداری نمایند . بیشتر مالدیوی ها الکل نمی نوشند ، اما ممکن است بعضی از جوانتر ها بنوشند . آب مراکز اقامتی به صورت لوله کشی است و به هیچ عنوان غیر قابل نوشیدن می باشد .
 
فرهنگ و هنر کشور مالدیو
فرهنگ کشور مالدیو به شدت تحت تاثیر کشور های همسایه خود یعنی سریلانکا و هند جنوبی می باشد . از میانه های قرن دوازدهم با تغییر دین مردم این کشور از بودایی به اسلام شاهد تاثیر دین اسلام ، فرهنگ عربی و همچنین فرقه های اهل تصوف بر فرهنگ و میراث این کشور بوده ایم . معابد سنگی ، حصیر بافی ، مسجمه های چوبی ، خطاطی و ساخت قایق از چوب نارگیل از تولیدات فرهنگی این کشور است . فوتبال ، کریکت، بازی محلی و والیبال ساحلی عمده ورزش های محبوب در مالدیو است . محوریت غذا در مالدیو روی ماهی (به خصوص تن ماهی ) است و تاثیری از ذائقه غذایی سریلانکا و هند جنوبی قرار دارد . خوراک ها عمدتاً گرم ، تند و با ادویه جات مختلف به خصوص نارگیل بوده و نوع سنتی آن شامل برنج ، ماهی پاک کرده ، لیمو ترش ، چیلی و پیاز است . تن ماهی از پایه های اصلی در بسیاری از خوراک های مالدیوی حضور مؤثر دارد.

بعضی از غذاهای سنتی کشور مالدیو 
باجیا : نام یک شیرینی شامل ماهی ، نارگیل و پیاز است.
ماس هونی : یک وعده غذایی برای صبحانه ، شامل ماهی دودی و نارگیل رنده شده
هدیکا : یک میان وعده می باشد که از ماهی درست شده و در روغن سرخ شده که در بیشتر رستوران ها یافت می شود . 
گولها : شرینی های توپی شکل از ماهی دودی
تلولی ماس : ماهی سرخ شده با فلفل قرمز و سیر
کیمیا : ماهی سرخ شده رولتی
گارودیا : یک غذای سنتی شامل برنج و ماهی می باشد که همراه فلفل تند و پیاز نیز سرو می شود .
کولهی بورکیبا : کیک ماهی ادویه دار

امنیت در کشور مالدیو 
جرک کردن در کشور مالدیو بسیار اندک می باشد . مالدیوی ها معمولا انسانهایی صادق ، خونگرم و کمک کننده هستند . به دلیل رشد اعتیاد در کشور مالدیو بین جمعیت بومی نرخ جرم های کوچک هم اندکی رشد داشته است بنابراین رعایت اصول احتیاطی اولیه (مثل رها نکردن پول و سایله های گران قیمت در گوشه و کنار ) توصیه می شود . مسئله مهم در کشور مالدیو که حبس ابد را به همراه دارد همجنس گرایی می باشد . مواردی از آزار و اذیت جنسی در سواحل جزایر بومی نشین گزارش شده است ولی عموما در ریزورت ها اتفاق نمی افتد . تبلیغ و ترویج ادیانی غیر از اسلام غیر قانونی است .