تور سیشل / sychelles

 جمهوری سیشل کم جمعیت ترین کشور آفریقا

سیشل مجموعه از جزایری است که تشکیل شده از 115 جزیره در اقیانوس هند ، نزدیک به شمال جزیره ماداگاسکار می باشد . این کشور جزیره ای که به طور رسمی « جمهوری سیشل » نیز خوانده می شود ، با جمعیتی نزدیک به 86 هزار و 525 نفری خود ، جزء کم جمعیت ترین کشور آفریقا محسوب می شود . یکی از شهر های بزرگ سیشل ، شهر « ویکتوریا » و پایتخت آن است . این شهر همچنین به « پورت ویکتوریا » نیز نامیده می شود و جمعیت آن در آمارگیری سال 2002 ، نزدیک به 25 هزار نفر برآورد شده است . تنها یک سوم جزایر سیشل مسکونی است . در قاره آفریقا همیشه به دنبال گرسنگی و فقر نگردید ، جزیره گرانبهای سیشل این قضیه را نقض می کند . بدون شک جزایر سیشل که از 115 جزیره کوچک و بزرگ تشکیل شده است را میتوان به بهشتی واقع شده در قاره آفریقا تشبیه کنیم . مطمئناً هیچکس نمیتواند از جزیره سیشل ایرادی بگیرد .
 
سیشل با توجه به دنج بودن و خیلی به نظر بکر بودن و خاص بودن و داشتن مراکز تفریحی و گردشگری بسیار وسیع ، دارای قیمتی بالا می باشد که اکثر توریست های پولدار می توانند به آنجا سفر کنند . پیشنهاد می شود برای سفر ماه عسل خود جزیره سیشل را انتخاب نمائید . این جزیره همچنین می تواند مکانی برای اجرای فستیوال های مخصوص باشد . در سفر به آفریقا حتما گشت و گذار در جزایر سیشل را در اولویت مقاصد سفری خود قرار دهید که یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری آفریقا، جاهای دیدنی آفریقا، دیدنی های آفریقا و از زیباترین جزایر آفریقا می باشد.
 
 

تاریخچه جزیره سیشل 

جزیره سیشل در سال 1503 به وسلیه واسکو دوگاما کشف شد . این جزیره بسیار زیبا در بین سال های 1756 و 1794 به وسیله فرانسویان اداره می شد و همچنین در سال 1794 به چنگ انگلیسی ها و در سال 1814 به طور رسمی یکی از مستعمرات بریتانیا شد . بعد از 1830 بسیاری از بردگان آزاد شده برای سکونت به این جزایر آمدند و از قرن نوزدهم جزایر سیشل یکی از مراکز محبوب گردشگری برای اشراف بریتانیایی بود . جزیره سیشل در سال 1976 استقلال پیدا کرد و در سال 1977 فرانس آلبرت رنه نخست وزیر وقت بریتانیایی کودتایی را بر ضد جیمز مانشام ، رئیس جمهوری وقت ، رهبری کرد و نظام تک حزبی و سوسیالیستی را بر قرار ساخت و خواستار عدم تعهد شد . کوشش هایی که برای سرنگونی رنه به اجرا گذاشته شد از جمله بکارگیری مزدوران آفریقای جنوبی در سال 1981 نا موفق بود و در سال 1992 نیز انتخابات چند حزبی برگزار شد . جیمز مانشام به سیشل بازگشت و رهبری حزب دموکرات را برعهده گرفت . فرانس آلبر رنه تا آوریل 2004 قدرت را در دست داشت و در آن تاریخ نیز جیمز میشل که از هم حزبی های او بود به ریاست جمهوری برگزیده شد . جزایر سیشل تا سال 1903 بخشی از حکومت مستعمره دیگر انگلیس در شرق آفریقا، جزایر موریس بود تا اینکه در این سال به مستعمره مستقلی تبدیل شد. سی شل در سال 1976 استقلال یافت و یک سال بعد نخست‌وزیر این کشور فرانس آلبر رنه با یک کودتا حکومت را به دست گرفت. سی شل یکی از اعضای جامعه مشترک‌المنافع انگلستان است.
 
نکته ای جالب برای گردشگرانی که می خواهند سفری مقرون به صرفه داشته باشند این است که در طول سفر خوراک و غذای خود را خودشان درست کنند . در جزیره سیشل ویلا ، خانه های ییلاقی و کلبه های چوبی زیادی در جزیره سیشل هست که ظاهری بسیار ساده و راحت دارند و مجهز به آشپزخانه هستند ، می توانید در این ویلا ها که در چند قدمی ساحل قرار دارند اقامتی ارزان و همچنین رویایی داشته باشید و در ضمن غذایتان را خودتان درست کنید . جزیره ماهی، بزرگ ترین جزیره سیشل است و همه سواحلش دسترسی عمومی دارند: در این جزیره هیچ ساحل اختصاصی ای برای هتل ها و اقامتگاه ها وجود ندارد به همین دلیل لازم نیست که شبی ۱۰۰۰ دلار! برای تفریحات ساحلی پول هزینه کنید.پروازهای مستقیمی از ژوهانسبورگ، نایروبی، ابوظبی و دبی برای فرودگاه ویکتوریا (فرودگاه بین المللی شیسل) وجود دارد که همه این پروازها زیر ۵ ساعت هستند. در سفر مقرون به صرفه به سیشل باید کمی واقع گرا بود. اینجا جایی است که به جز ماهی، مقدار محدودی میوه و سبزیجات، و آب بطری شده همه چیزهای دیگر به کشور وارد می شود و وارداتی است.
 از همسایه های سیشل می توان به زنگبار در غرب، جزیره موری تیوس (Mauritius)، جزیره رودریگز (Rodrigues)، جزایر آگالگا (Agaléga) و جزیره رئونیون (Réunion) در جنوب و کشور کومور (Comoros) و کشور مایوت (Mayotte) در جنوب غرب اشاره کرد. جزایر اصلی سیشل عبارت است از ماهه (Mahé)، پراسلین (Praslin) و لادیگ (Praslin). 90 درصد جمعیت این کشور در جزیره اصلی آن یعنی ماهه سکنی گزیده است. جزیره ماهه 27 کیلومتر طول و 3 تا 8 کیلومتر عرض دارد. ویکتوریا، پایتخت سیشل نیز در همین جزیره واقع شده است. 
 
 

برخی هزینه ها در جزیره سیشل

در جزایر اصلی می‌توانید هتل‌هایی ارزان‌تر با هزینه‌ای بین ۷۲۵ تا ۱۲۵۵ روپیه (۵۶/۸ تا ۹۸/۵ دلار) برای هر شب از اقامت پیدا کنید. مکان‌های گران‌ زیادی نیز در این جزایر وجود دارند که هزینه‌ی آن‌ها از ۲۳۰۰ روپیه (۱۸۰/۳ دلار) برای هر شب از اقامت شروع می‌شود. اکثر افراد گروهی به این جزایر سفر می‌کنند. پس هزینه‌ی هتل بین افراد گروه تقسیم خواهد شد. در جزایر سیشل رزرو اتاق کم اتفاق می‌افتد. 
 
در صورتی‌ که در رستوران هتل‌ها غذا نخورید، هزینه‌ی غذا بسیار کم‌تر خواهد بود. هزینه‌ی غذا در همه‌ی جزایر بین ۳۱۵ تا ۱۶۵۰ روپیه (۲۴/۵ تا ۱۲۹/۵ دلار) متغیر است. 
 
برای اجاره‌ی یک روزه‌ی دوچرخه که بهترین گزینه برای تردد در جزیره است، بین ۱۳۵ تا ۴۲۰ روپیه (۱۰/۵ تا ۳۳ دلار) باید پرداخت کنید. اجاره‌ی ماشین تنها در جزایر اصلی یعنی جزایر ماهه (Mahé) و پراسلین (Praslin) امکان‌پذیر است و هزینه‌ی آن ۹۲۵ روپیه (۷۲/۵ دلار) برای یک روز است. هزینه‌ی کلک‌های پر سرعت میان جزایر ماهه و پراسلین حدود ۹۲۵ روپیه (۷۲/۵ دلار) برای هر نفر است. همچنین هزینه‌ی قایق بین جزایر ماهه، پراسلین و لادیگ (La Digue) حدود ۲۶۵ روپیه (۲۰/۵ دلار) است (برای هر جزیره). هزینه‌ی این قایق‌ها بین جزایر پراسلین و لادیگ حدود ۳۷۰ روپیه (۲۹ دلار) خواهد بود. همچنین قایق‌های کوچک نیز برای تردد بیبن جزایر ماهه و لادیگ مهیا هستند.
 

فعالیت های ورزشی در جزیره سیشل

اگر از گشت و گذار در ساحل خسته شده‌اید، به تفریحات و سرگرمی‌هایی نظیر گلف، اسکواش، بدمینتون، تنیس، دوچرخه‌سواری و کوه‌نوردی بپردازید. اجاره‌ی یک روزه‌ی دوچرخه برای گشت و گذار در جزیره بسیار ارزان است. همچنین مراکز ورزشی بسیاری نیز برای اجاره‌ وسایل ورزشی وجود دارند.
 
سواحل این‌جا خلوت، بکر و دست نخورده است. این سواحل مانند بهشت هستند. آب شفاف و تمیز و گرم است. به همین دلیل برای شنا و اسنورکل (شنا زیر آب به وسیله‌ی لوله‌ای در دهان) بسیار مناسب است. قدم زدن در کنار اقیانوس از بو وللن (Beau Vallon) به سمت آنسه (Anse) تجربه‌ای فوق‌العاده خواهد بود. این پیاده‌روی تنها ۲ ساعت طول می‌کشد و ساحل در پایان بسیار زیبا و بیابانی است.
 

موزه تاریخ طبیعی جزیره سیشل

در صورتی‌ که هوا عالی نباشد، ممکن است بخواهید کاری علمی انجام دهید. موزه تاریخ طبیعی، موزه‌ای کوچک است، اما ارزش دیدن دارد و اطلاعاتی بی‌نظیر درباره‌ی حیات وحش سیشل به دست خواهید آورد. ورودی موزه ۱۵ روپیه (۱/۱ دلار) است.
 

پرنده مگس گیر

این پرنده که به نام پرنده مگس گیر سیشلی معروف است در جزیره لادیگ که از پوشش گیاهی مطلوبی برخودار است، زندگی می کند. در جزیره لادیگ کمتر از 20 جفت از این پرندگان مگس گیر سیشلی زندگی می کنند که احتمال دیدن آن ها از نزدیک بسیار کم است ولی با این حال هستند تورهای گردشگری مختلفی در دنیا که تماشای این دسته از پرندگان به علاوه سایر پرندگان دیگر را در طول سفر برای شما ضمانت می کنند!
 

آب و هوا در جزیره سیشل

آب و هوای جزایر سیشل، استوایی و مرطوب و بسیار دلپذیر است. در این منطقه از جهان دمای هوا در سال متفاوت است. در ماه می درجه حرارت به 24 الی 30 درجه سانتی گراد می رسد. میزان بارش در در دامنه کوه های ویکتوریا سالانه بین 29 میلی متر تا 36 میلی متر گزارش شده است. در دیگر جزایر سیشل، بارندگی اندکی کمتر است. در سردترین ماه های سال (ژوئیه تا اوت) حداقل دمای هوا معمولاً به 24 درجه سانتی گراد می رسد.
 
بادهای جنوب شرقی اغلب از ماه می تا نوامبر می وزد و این زمان، بهترین فصل برای سپری کردن اوقات در سیشل به شمار می رود. بیشترین میزان رطوبت هوا 80 درصد است که در ماه های سال یعنی دسامبر تا آوریل به وجود می آید. هر چند مارس و آوریل را گرمترین ماه های سیشل نامیده اند ولی با این حال دمای هوا به ندرت از 31 درجه سانتی گراد فراتر می رود. بخش عمده جزایر سیشل در خارج از کمربند وقوع طوفان قرار دارد و لذا وزش بادهای تند در این کشور جزیره ای نادر است.
مردم جزیره سیشل
از آنجا که جزیره سیشل جمعیت بومی ندارد، ساکنین این جزیره را غالباً مهاجران فرانسوی، آفریقایی، هندی و چینی تشکیل می‌دهند. زبان‌های فرانسه و انگلیسی به‌عنوان زبان رسمی و فرانسوی بومی شده با کرول زبان‌های تکلم در این کشور می‌باشند. غالب ساکنان سیشل مسیحی و کاتولیک مذهب‌اند. منبع اصلی درآمد مردم سی شل توریسم و صدور انواع ماهی و برگ چای و گیاهان معطر است.