تفلیس / Tbilisi
تفلیس شهر کلیساهای جهان
 
مردم تفلیس را می توان یکی از مهمان‌نواز‌ترین و خون‌گرم‌ترین مردمان روی زمین دانست . این شهر دارای قدمت قدیمی است و طبیعتا مناطق تاریخی بسیاری در آن وجود دارد که بنای اکثر آن‌ها به قرون وسطی بازمی‌گردد. گرجستان بعلت وجود کلیساهای فراوان به شهر کلیسا ها معروف می باشد و بزرگ‌ترین کلیسای ارتدکس نیز در جهان در تفلیس قرار دارد .

علاوه بر آثار و مکان‌های تاریخی و باستانی، این شهر طبیعتی اروپایی به همراه دارد و هر ساله گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند .  همان طور که می دانید شهر تفلیس بزرگترین شهر و پایتخت کشور گرجستان است که در کناره رود کُر واقع شده است . با این حال، شهر چندان بزرگی نیست و وسعت آن ۶۹۷۰۰ متر مربع می باشد. بنای شهر تفلیس به قرن پنجم میلادی میلادی توسط پادشاه امپراتوری باستانی ایبری بر می گردد . از آن زمان تا به حال،  شهر تفلیس در اغلب اوقات به عنوان پایتخت پادشاهان مختلف و بعدها جمهوری گرجستان شناخته می شد. در طی سال های 1801 تا 1917  یعنی بالغ بر 116 سال و به هنگامی که گرجستان تحت فرمان روایی روسیه قرار داشت، تفلیس به عنوان مقر نایب السلطنه امپراتوری شناخته می شد که بر کل منطقه قفقاز نیز تسلط کامل داشت. شهر تفلیس از لحاظ جغرافیایی در قاره آسیا قرار دارد، اما مواردی چون دین مسیحیت این کشور و قرار داشتن در حکومت شوروی باعث شده تا گرجی ها خود را متعلق به کشوری اروپایی بدانند. همچنین شرکت گرجستان در رویدادهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اتحادیه اروپا، این مسئله را روشن تر می کند . از آن جا که شهر تفلیس در میان دو قاره آسیا و اروپا واقع شده و درست در تقاطع راه های مهم تجاری تاریخی قرار داشته، همواره در طی تاریخ مورد طمع و رقابت امپراتوری های مختلف واقع می شد. امروزه اما موقعیت جغرافیایی شهر تفلیس، جایگاه شهر را به عنوان مسیر استراتژیک و مهمی برای انرژی جهانی و تبادلات تجاری تضمین می کند. شمایل تصویری تاریخ شهر تفلیس را در معماری شهر می توان جستجو کرد. سازه های شهر تفلیس ترکیبی از معماری قرون وسطایی، کلاسیک، آسیای میانه، هنر نو، استالینیستی و ساختمان های مدرن و جدید است. 

آب و هوای تفلیس
بهترین زمان سفر به شهر تفلیس گرجستان و لذت بردن از طبیعت زیبا و دیدنیهای شهر تفلیس از شروع فصل خرداد ماه میباشد که هوا معتدل بهاری همراه با زنده شدن طبیعت بسیار زیبای گرجستان باعث لذت دو چندان گردشگران را فراهم خواهد آورد. پس از وارد شدن به شهر تفلیس و استراحت در محل اقامت میتوانید تور شهر تفلیس را آغاز نمایید .هوای تفلیس به سبب نسیمی که از کوهستانها در دره‌های اطراف می‌وزد همیشه پاکیزه‌ است. متوسط درجه حرارت آن ۲ر۱۳است. در گرمترین ماه تابستان درجه حرارت به ۲ر۲۵ و در سردترین ماه زمستان به ۹ر۰- می‌رسد. از آذر تا اسفند (بین ۳۰ تا ۳۵ روز) دمای هوا به زیر صفر می‌رسد. متوسط سالانه بارندگی ۵۰۵ میلیمتر است که ۳۴ روز آن در ماههای گرم سال می‌بارد. حدود ۲۵ روز از فصل تابستان آن بسیار گرم است و دمای هوا تا ۳۰ بالا می‌رود .

دیدنی های تفلیس
جاذبه های دیدنی و توریستی شهر تفلیس بسیار زیاد هستند . از دریاچه ها و چشمه ها گرفته تا موزه ها و مجسمه های هنری که در طول سال پذیرای گردشگرانی از کل دنیا هستند وجود پارك هاي بي نظير و رودخانه كه از وسط شهر تفليس عبور مي نمايد ، باعث شده توریستهای تور گرجستان را بالا ببرد و همچنین 5 درياچه قابل شنا و قايق سواري در شهر تفليس وجود دارد كه يكي از آنها آنقدر بزرگ است كه گرجي ها آنرا دريا مي نامند ، پارك آبي و از همه مهمتر مجسمه هاي هنري و زيبايي كه شهر را تبديل به موزه سر گشوده اي نموده اند و همچنین تفلیس دارای مکان های تاریخی مختلفی چون کلیساها، حمام های سولفور، مسجد دو محراب، آتشکده، موزه تاریخ تفلیس، موزه باستان شناسی و … است.

خرید در تفلیس
مراکز خرید شهر تفلیس بسیار تنوع پذیر می باشند که بعضی از بازار هایش شبیه به بازار بزرگ تهران هستند که همه چیز در آنجا یافت می شود با قیمت های مناسب ، اما یک مطلب قابل ذکر است که مثل بازار ما اصناف زیاد دسته بندی نشدند که جای مشخصی داشته باشند. مثلا کنار یک لباس فروشی اگه سبزی فروشی ملاحظه کردید تعجب نکنید، چرا که برای این مردم کاسبی بیشتر مهم هست . نه دسته بندی در صنف خودشان.نکته دیگری که قابل توجه است اینکه در این شهرقیمت ،دست فروشنده ها می باشد. یعنی عملا تعزیرات حکومتی وجود ندارد. و در واقع این شما هستید که با حوصله بیشتر میتوانید قیمت مناسب تری را پیدا کنید.

دانستنی های مهم درباره تفلیس
زبان مردم تفلیس گرجی می باشد . پول رایج در تفلیس، لاری گرجی، هر ۱ لاری حدودا ۱۳۳۷ تومان است. اختلاف ساعت با ایران ، ۳۰ دقیقه از ایران جلوتر است. جمعیت شهر تفلیس آخرین بار در سال ۲۰۱۱ سرشماری شده و میزان جمعیت این شهر ۱.۱۷۳ میلیون نفر می‌باشد. موقعیت اقتصادی ، تفلیس مرکز تجاری کشور گرجستان است و از وضعیت اقتصادی بسیار خوبی برخوردار است. منابع درآمد این شهر مواردی چون صنعت، کشاورزی و توریست است. سوغات شهر تفلیس کانتاسی (جام نوشیدنی ساخته شده از شاخ)، چاقوهای دست ساز، پاپاکی، نوعی کلاه های پشمی بزرگ و منسوجات دست بافت است . 
وضعیت بهداشت، از جمله مکان هایی با تجهیزات پزشکی استاندارد و دکترهای انگلیسی زبان می توان به CITO، IMSS و MediClub Georgia اشاره کرد. داروخانه های بسیاری در سطح شهر دیده می شود که اغلب با عنوان «Apotheka» تابلو دارند. یکی از داروخانه های زنجیره ای و ۲۴ ساعته شهر تفلیس Aversi می باشد که بیش از ۱۰۰ شعبه در شهر تفلیس دارد. استفاده از بیمه مسافرتی برای همه مسافران توصیه می شود. همچنین خوب است برخی از داروهای لازم را همراه خود ببرید، اما حتما پیش از سفر قانونی بودن ورود دارو ها را کنترل کنید. 
وضعیت ادامه تحصیل،  به طور کلی در تفلیس ۱۷ مجموعه آمورش عالی و دانشگاه وجود دارد. چندین دانشگاه معروف پزشکی در تفلیس وجود دارد که در آن میان و در حال حاضر بزرگ ترین و بهترین دانشگاه پزشکی قفقاز با نام (TSMU) نیز در این شهر است. از دیگر دانشگاه های قابل توجه و معتبر تفلیس می توان به TSU (قدیمی ترین دانشگاه منطقه قفقاز) و GTS (بزرگ ترین دانشگاه فنی گرجستان) اشاره کرد. بزرگ ترین دانشگاه خصوصی گرجستان، «دانشگاه گرجستان» نام دارد که بیش از ۳۵۰۰ دانشجو بین المللی و محلی دارد. علاوه بر تمام موارد، چندین دانشگاه فارسی زبان نیز در شهر تفلیس وجود دارد که از آن جمله می توان به دانشگاه دولتی تفلیس، انستیتو آسیا و آفریقا، دانشگاه تربیت معلم تفلیس، دانشکده ادبیات دانشگاه دولتی کوتایئسی و انستیتو نسخ خطی اشاره کرد. برای تحصیل در تفلیس می توانید اقامت تحصیلی داشته باشید که برای آن کارتی یک ساله صادر می شود و در صورت تقاضا تمدید می شود.
  آب شهر تفلیس سالم نیست در حالی تجربه توریست ها و گردشگرانی از نقاط مختلف دنیا که به مدت طولانی در این شهر بوده اند، خلاف این گفته است و مشکلی در سلامت ایشان ایجاد نشده است. در هر حال اگر نسبت به این قضیه حساسیت دارید، بهتر است ریسک نکنید و از آب جوشیده و معدنی استفاده کنید. آب جوشیده در بسیاری از مکان ها در دسترس است. شیر و لبنیات این شهر پاستوریزه و سالم اند. تنها از گوشت، ماهی و سبزیجاتی استفاده کنید که به خوبی پخته شده باشد و حتما پوست میوه ها را قبل از خوردن بگیرید. 
برخی دیگر از خطرات احتمالی در شهر تفلیس به این گونه است که باید نسبت به هپاتیت B واکسینه باشید. در شهر تفلیس امکان ابتلا به بیماری هاری وجود دارد. در صورتی که توسط سگی گاز گرفته شدید، بلافاصله دنبال درمان باشید. علاوه بر این اگر قصد دارید بیش از یک ماه در تفلیس بمانید، احتیاج به ارائه کارت عدم ابتلا به HIV دارید. در صورتی که این کارت را ندارید، مدارک و اسناد لازم را داشته باشید تا بتوانید به هنگام ورود آزمایش HIV یا ایدز بدهید. 

جشنوراه های شهر تفلیس؛ سالانه در شهر تفلیس چندین جشنواره و فستیوال برگزار می شود که از آن جمله می توان به جشنواره هولی یا رنگ در بهار، جشنواره بستنی در ۱۷ جولای (۲۶ تیر)، جشنواره گل در ۲۶ می و روز استقلال گرجستان (۵ خرداد)، جشنواره پنیر تفلیس در اکتبر هر سال (ماه مهر و آبان)، جشنواره بین المللی تئاتر تفلیس در ماه اکتبر (ماه مهر و آبان)، جشنواره بین المللی فیلم تفلیس در ماه اکتبر (ماه مهر و آبان)، جشنواره موسیقی اپن ایر تفلیس در ماه جولای (نیمه دوم تیر و نیمه اول مرداد)، فستیوال ارتدکس گرجستان، جشنواره غذا سوپرا و جشنواره موسیقی جاز تفلیس اشاره کرد.
تعطیلات رسمی تفلیس و گرجستان؛ بسیاری از مغازه ها، بانک ها، مراکز تجاری و دیگر خدمات شهر تفلیس به هنگام تعطیلات رسمی بسته اند، بنابراین دانستن زمان دقیق تعطیلات رسمی، بسیار کارآمد است.
تعطیلات رسمی گرجستان عبارت اند از:
ژانویه: علاوه بر نخستین روز سال نو، روزهای ۲ ،۷، ۱۴، ۱۹ و ۲۷ نیز تعطیل است. (در حد فاصل نیمه دوم دی و نیمه اول بهمن)
۸ فوریه (۲۰ بهمن): روز سنت دیوید 
مارچ: روزهای سوم و هشتم که به ترتیب روز مادر و  روز بین المللی زن است. (۱۳ و ۱۸ اسفند)
۹ آپریل (۲۰ فروردین): روز پیروزی
می: روز های ۹، ۱۲ و ۲۶ (روزهای ۱۹ و ۲۲ اردیبهشت و ۵ خرداد)
۲۸ آگوست: روز سنت مریم (۶ شهریور)
۱۴ اکتبر: فستیوال ارتدکس گرجستان (۲۲ مهر)
۲۳ نوامبر: روز سنت جرج (۲ آذر)

 فرودگاه بین المللی تفلیس
شهر تفلیس فقط یک فرودگاه دارد که آن، فرودگاه بین المللی تفلیس است. این فرودگاه، مهم ترین فرودگاه کشور گرجستان بوده و در ۱۷ کیلومتری جنوب شرقی شهر تفلیس قرار دارد. میزان مسافرانی که در سال ۲۰۱۵ یه این فرودگاه رفت و آمد داشتند، ۵۴۷,۱۵۰ نفر بوده اند و در کل این فرودگاه بین المللی گنجایش جا به جایی ۲.۸ میلیون مسافر را دارد.

فرهنگ غذایی گرجستان
فرهنگ غذایی گرجستان در واقع سبکی از طبخ غذاست که از گرجی های پیشین و باستانی، فرهنگ غذایی اروپایی و فرهنگ های نزدیک آسیایی تأثیر پذیرفته است. می توان گفت غذاهای گرجی ترکیبی از مزه های کشورها و تمدن هایی است که به هنگام تجارت به این شهر رفت و آمد می کردند.

گرجی ها در غذای خود به استفاده زیاد از گوشت تمایل دارند، اما با این حال طیف متفاوتی از انواع غذاهای گیاهی نیز در فرهنگ غذایی گرجی ها به چشم می خورد. جالب آن که در طی قرن بیستم، رستوران های گرجی در روسیه به شدت توسعه یافتند به گونه ای که هم اکنون اغلب رستوران های روسی در شهرهای این کشور غذاهای گرجی را سرو می کنند.  یکی از بهترین موقعیت هایی که می توانید مجموعه کاملی از غذاها و نوشیدنی های گرجی را از نزدیک ببینید، ضیافت های سنتی سوپراست. این ضیافت یا دورهمی ها، معمولا در زمان اعیاد و یا پس از مراسم خاکسپاری برگزار می شوند.


در آخر برای یک خرید خوب و گشت‌وگذار در بازار تفلیس به تفلیس مال بروید. تفلیس مال بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین مرکز خرید تفلیس بوده که برندهای معتبری چون زارا (zara)، برشکا (bereshka)، فلورمار (flormar) و غیره را در خود جای داده است. از امکانات این مرکز خرید می‌توان به محل سرگرمی و بازی برای کودکان، پارکینگ عظیم، استخر، سینما، کافه و رستوران اشاره کرد . 
 
‏ ‏